Tibbiyot xodimlariga uy-joy uchun yangi imtiyozlar
Prezident qaroriga binoan, davlat tibbiyot muassasalarida kamida 15 yil ish stajiga ega bo‘lgan tibbiyot va farmatsevtika xodimlari uchun yangi imtiyozlar joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu imtiyozga ko‘ra, har yili 500 nafar xodim ipoteka krediti orqali sotib olinadigan uy-joyning dastlabki to‘lovining 25 foizi davlat tomonidan qoplab beriladi. Bu tashabbus 2026-yil 1-yanvardan boshlab amalga oshiriladi va mablag‘lar Tibbiyot muassasalarining moddiy rag‘batlantirish va rivojlantirish jamg‘armasi hisobidan ta’minlanadi.
Mazkur dastur orqali uzoq yillar davomida mehnat qilgan va o‘z ishiga fidoyilik bilan yondashgan tibbiyot xodimlari uchun uy-joy xarid qilish jarayoni ancha yengillashtiriladi. Bu nafaqat ularning turar-joy sharoitlarini yaxshilashga xizmat qiladi, balki malakali kadrlarni rag‘batlantirish va sohada uzoq muddat faoliyat yuritishlariga yordam beradi.
Rasmiy manbalarning ma’lumotiga ko‘ra, dasturning moliyaviy ta’minoti va ijrosi qat’iy nazorat qilinadi. Shuningdek, manfaatdor xodimlar ushbu imtiyozdan o‘z vaqtida foydalanishlari uchun barcha zaruriy hujjatlar tartibga keltiriladi.
Ushbu tashabbus orqali davlat tibbiyot sohasidagi xodimlarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish va ularning mehnatini qadrlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.

Новые льготы на жилье для медицинских работников
В соответствии с указом Президента, для медицинских и фармацевтических работников, имеющих стаж работы не менее 15 лет в государственных медицинских учреждениях, вводятся новые льготы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этой льготе, ежегодно 500 сотрудников будут получать компенсацию в размере 25% первоначального взноса при покупке жилья через ипотечный кредит, которую оплатит государство. Эта инициатива будет реализована с 1 января 2026 года, а финансирование будет осуществляться за счет фонда материального стимулирования и развития медицинских учреждений.
Данная программа значительно облегчит процесс приобретения жилья для медицинских работников, которые долгие годы трудились и преданно относились к своей работе. Это не только улучшит их жилищные условия, но и послужит стимулом для квалифицированных кадров и поможет им продолжать долгосрочную деятельность в отрасли.
По данным официальных источников, финансовое обеспечение и исполнение программы будут строго контролироваться. Кроме того, все необходимые документы будут оформлены своевременно, чтобы заинтересованные сотрудники могли воспользоваться этой льготой.
Эта инициатива направлена на усиление социальной защиты работников государственной медицины и особое внимание к оценке их труда.