Tibbiyot xodimlari farzandlari uchun kontrakt imtiyozi joriy qilindi
Davlat tibbiyot muassasalarida kamida 15 yil ish stajiga ega bo‘lgan tibbiyot va farmatsevtika xodimlarining farzandlari uchun oliy ta’limda yangi imtiyoz joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident qaroriga ko‘ra, bunday xodimlarning farzandlari respublikadagi oliy ta’lim muassasalarida bakalavriat bosqichida o‘qish uchun to‘lanadigan yillik kontrakt summasining 30 foizi davlat tomonidan qoplanadi. Shu bilan birga, bu mablag‘ bazaviy hisoblash miqdorining 15 baravaridan oshmasligi belgilangan.
Hozirgi hisob-kitoblarga ko‘ra, bu miqdor 6 million 180 ming so‘mga teng. Mazkur qaror tibbiyot va farmatsevtika sohasida ishlayotgan mutaxassislarni rag‘batlantirish, shuningdek, ularning farzandlariga oliy ta’lim olishda yordam berish maqsadida qabul qilingan.
Ushbu tartib nafaqat moliyaviy yordam ko‘rsatadi, balki tibbiyot va farmatsevtika sohasidagi xodimlarning farzandlarini oliy ta’limga qiziqtirishga xizmat qiladi. Mutaxassislar fikriga ko‘ra, bu tashabbus soha xodimlari farzandlarining ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytiradi va ularning o‘z kasblariga ijobiy munosabatini shakllantiradi.

Медицинским работникам введено преимущество по контракту для детей
В государственных медицинских учреждениях для детей медицинских и фармацевтических работников с опытом работы не менее 15 лет введено новое льготное условие для высшего образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно указу президента, для детей таких работников государство покрывает 30 процентов от годовой суммы контракта за обучение на бакалавриате в высших учебных заведениях республики. При этом установлено, что эта сумма не должна превышать 15-кратный размер базовой расчетной величины.
По текущим расчетам, эта сумма составляет 6 миллионов 180 тысяч сумов. Данное решение принято с целью стимулирования специалистов, работающих в сфере медицины и фармацевтики, а также оказания помощи их детям в получении высшего образования.
Этот порядок не только предоставляет финансовую поддержку, но и способствует заинтересованности детей работников медицинской и фармацевтической сферы в высшем образовании. По мнению специалистов, эта инициатива расширит возможности получения образования для детей работников отрасли и сформирует у них положительное отношение к своей профессии.