O‘zbekiston va Nvidia sun’iy intellektda hamkorlik qiladi
2025-yil 10-noyabr kuni O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi Nvidia kompaniyasi bilan sun’iy intellekt sohasida hamkorlik qilish bo‘yicha kelishuvni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hamkorlik doirasida respublikada ikkita sun’iy intellekt klasteri tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. Har biri 1 MVt quvvatga ega bo‘lgan ushbu klasterlar uchun 3 million dollar miqdorida investitsiya kiritilishi ko‘zda tutilgan.
Kelishuvga ko‘ra, klasterlardan biri ilmiy tadqiqotlar va ta’lim sohasiga, ikkinchisi esa raqamli hukumat, sog‘liqni saqlash va sanoat yo‘nalishlariga xizmat qiladi. Loyihani amalga oshirish 2026-yilda boshlanishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, 2025-yil oxirigacha yetakchi oliy o‘quv yurtlari uchun Nvidia kompaniyasining zamonaviy kompyuter infratuzilmasi xarid qilinadi. Bu infratuzilma orqali universitetlarda sun’iy intellekt texnologiyalarini o‘quv dasturlariga kiritish va o‘qituvchilar malakasini oshirish maqsad qilingan.
O‘qituvchilarning bilim darajasini oshirish uchun Nvidia Deep Learning Institute dasturlaridan foydalanish ham rejalashtirilmoqda. Bu kabi hamkorliklar O‘zbekistonda sun’iy intellekt texnologiyalarining rivojlanishiga va ushbu sohadagi kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Узбекистан и Nvidia сотрудничают в области искусственного интеллекта
10 ноября 2025 года Министерство цифровых технологий Узбекистана объявило о соглашении о сотрудничестве с компанией Nvidia в области искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого сотрудничества планируется создание в республике двух кластеров искусственного интеллекта. Для этих кластеров, каждый из которых будет иметь мощность 1 МВт, предусмотрены инвестиции в размере 3 миллионов долларов.
Согласно соглашению, один из кластеров будет обслуживать научные исследования и образование, а второй — направления цифрового правительства, здравоохранения и промышленности. Реализация проекта планируется начать в 2026 году.
Кроме того, до конца 2025 года для ведущих высших учебных заведений будет приобретена современная компьютерная инфраструктура компании Nvidia. С помощью этой инфраструктуры планируется включение технологий искусственного интеллекта в учебные программы университетов и повышение квалификации преподавателей.
Для повышения уровня знаний преподавателей также планируется использование программ Nvidia Deep Learning Institute. Такие сотрудничества ожидается, что будут способствовать развитию технологий искусственного интеллекта в Узбекистане и совершенствованию системы подготовки кадров в этой области.