Sirdaryoda to‘ylar dabdabasiz o‘tkazilishi muhokama qilindi
Sirdaryo viloyatida to‘y va marosimlarni me’yorda o‘tkazish, ortiqcha dabdaba va isrofgarchilikka chek qo‘yish masalasi muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mavzu bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda viloyat hokimi Erkinjon Turdimov rahbarlar, mansabdorlar va tadbirkorlarni xalqqa o‘rnak bo‘lishga chaqirdi. U to‘ylar va marosimlar faqatgina baxt va duoi xayr kuni sifatida nishonlanishi lozimligini ta’kidladi.
Hokimning fikriga ko‘ra, ayrim holatlarda to‘y va marosimlarda ortiqcha hashamat va ko‘z-ko‘z qilish holatlari kuzatilmoqda. Bu esa jamiyatda noto‘g‘ri tamoyillar shakllanishiga olib keladi.
U Mahmudxo‘ja Behbudiyning 1914 yilda "Oyna" jurnalida yozgan maqolasini eslatib, isrofgarchilikning ma’naviy va iqtisodiy zararlarini qayd etdi. Behbudiyning bir asr oldin aytgan so‘zlari bugungi kunda ham dolzarbligini yo‘qotmaganini ta’kidladi.
Erkinjon Turdimov hokimlar va mas’ul shaxslar o‘z to‘y va marosimlarini kamtarona o‘tkazish orqali boshqalarga amaliy namuna ko‘rsatishi shartligini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, jamiyatda maqtanish va ko‘z-ko‘z qilish kabi illatlardan voz kechish zarur.
“Biz xalqqa faqat so‘z bilan emas, balki o‘z amallarimiz bilan ham namuna bo‘lishimiz kerak”, — dedi viloyat hokimi. Yig‘ilish davomida to‘y va marosimlar uchun belgilangan qoidalarga rioya etish, isrofgarchilikning oldini olish va jamoatchilik nazoratini kuchaytirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.
Ushbu chora-tadbirlar orqali to‘ylarni ortiqcha dabdabalardan xoli o‘tkazish va jamiyatda sog‘lom muhitni shakllantirish maqsad qilingan.

В Сырдарье обсудили проведение свадеб без пышности
В Сырдарьинской области обсуждался вопрос проведения свадеб и торжеств в рамках нормы, ограничения чрезмерной пышности и расточительства. Об этом сообщает Zamin.uz.
На проведённом по этой теме совещании хоким области Эркинжон Турдимов призвал руководителей, должностных лиц и предпринимателей служить примером для народа. Он подчеркнул, что свадьбы и торжества должны отмечаться только как дни счастья и благословения.
По мнению хокима, в некоторых случаях на свадьбах и торжествах наблюдается чрезмерная роскошь и показуха. Это приводит к формированию неправильных принципов в обществе.
Он напомнил статью Махмудхо́жи Бехбуди, опубликованную в 1914 году в журнале «Ойна», отметив духовный и экономический вред расточительства. Турдимов подчеркнул, что слова Бехбуди, сказанные столетие назад, и сегодня не потеряли своей актуальности.
Эркинжон Турдимов отметил, что хокимы и ответственные лица должны подавать практический пример другим, проводя свои свадьбы и торжества скромно. По его словам, необходимо отказаться от таких пороков, как хвастовство и показуха в обществе.
«Мы должны быть примером для народа не только словами, но и своими делами», — сказал хоким области. В ходе совещания были определены конкретные задачи по соблюдению установленных правил для свадеб и торжеств, предотвращению расточительства и усилению общественного контроля.
Эти меры направлены на проведение свадеб без излишней пышности и формирование здоровой среды в обществе.