Samarqand Marafoni–2025: 53 davlatdan 8 ming ishtirokchi
2025-yilning 10-noyabr kuni Samarqand shahrida joylashgan Registon maydonida xalqaro xayriya yugurishi — Samarqand Marafoni–2025 bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbir YuNESKOning 43-Bosh konferensiyasi doirasida tashkil etilib, dunyoning turli mamlakatlaridan minglab ishtirokchilarni bir joyga jamladi. Marafonda 53 davlatdan kelgan 8 mingdan ortiq yuguruvchi qatnashdi.
Musobaqa ishtirokchilariga 5, 10, 21,1 va 42,2 kilometr masofalardan birini bosib o‘tish taklif qilindi. Asosiy marafonning sovrin jamg‘armasi 75 million so‘mni tashkil etdi.
Shundan birinchi o‘rin sohiblariga 30 million so‘m, ikkinchi o‘ringa 25 million so‘m, uchinchi o‘ringa esa 20 million so‘m miqdorida mukofot berildi. 42,2 kilometr masofada erkaklar o‘rtasida Surxondaryo viloyatidan Shohruh Davlatov g‘olib bo‘ldi.
Ayollar o‘rtasida esa birinchi o‘rinni Keniyadan kelgan Jasinta Chepkoyech qo‘lga kiritdi. Yarim marafon masofasida rossiyalik Rinas Ahmadiev va Sofya Kameneva g‘oliblikni qo‘lga kiritishdi.
Shuningdek, 10 kilometr masofada yaponiyalik Yuta Shitara va rossiyalik Anastasiya Slichenkova birinchi o‘rinni egalladi. Eng qisqa bo‘lgan 5 kilometr masofada esa o‘zbekistonlik Alisher Ahmedullayev va Darya Andropova g‘alaba qozonishdi.
Tadbir nafaqat sport musobaqasi, balki xayriya maqsadlarini ham targ‘ib etuvchi muhim voqea sifatida yodda qoldi.

Самаркандский марафон–2025: 8 тысяч участников из 53 стран
10 ноября 2025 года на площади Регистан в городе Самарканд прошёл международный благотворительный забег — Самаркандский марафон–2025. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это мероприятие было организовано в рамках 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО и собрало тысячи участников из разных стран мира. В марафоне приняли участие более 8 тысяч бегунов из 53 стран.
Участникам соревнования было предложено преодолеть одну из дистанций: 5, 10, 21,1 и 42,2 километра. Призовой фонд основного марафона составил 75 миллионов сумов.
Победителям первого места было вручено 30 миллионов сумов, второе место — 25 миллионов сумов, третье место — 20 миллионов сумов. На дистанции 42,2 километра среди мужчин победил Шохрух Давлатов из Сурхандарьинской области.
Среди женщин первое место заняла Жасинта Чепкойеч из Кении. На полумарафонской дистанции победу одержали россияне Ринас Ахмадиев и Софья Каменева.
Также на дистанции 10 километров первые места заняли японец Юта Шитара и россиянка Анастасия Сличенкова. На самой короткой дистанции 5 километров победу одержали узбекистанцы Алишер Ахмедуллаев и Дарья Андропова.
Мероприятие запомнилось не только как спортивное соревнование, но и как важное событие, пропагандирующее благотворительные цели.