Tibbiyot xodimlari uchun yangi imtiyozlar joriy etiladi
O‘zbekiston sog‘liqni saqlash tizimida 2026 yildan boshlab ijtimoiy himoya va tibbiyot xodimlarini rag‘batlantirishga qaratilgan islohotlar amalga oshiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan qarorga ko‘ra, davlat tibbiyot muassasalarida yangi ish tartibi joriy qilinadi va moddiy rag‘batlantirishning keng qamrovli tizimi tatbiq etiladi. 2026 yil 1 aprelidan boshlab davlat klinika va shifoxonalarida barcha xodimlar uchun besh kunlik ish haftasi joriy etiladi.
Dam olish va bayram kunlarida tibbiy xizmatning uzluksizligini ta’minlash uchun navbatchilik tizimi tashkil qilinadi. Shuningdek, tibbiyot xodimlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida moliyaviy rag‘batlantirish choralari ko‘riladi.
Jumladan, har yili Tibbiyot xodimlari kuni munosabati bilan davlat tibbiyot muassasalari xodimlariga Moddiy rag‘batlantirish va rivojlantirish jamg‘armasidan bir martalik mukofot beriladi. Ushbu mukofot miqdori eng kam ish haqiga teng bo‘lib, 1 million 271 ming so‘mni tashkil qiladi.
Shuningdek, innovatsion davolash usullarini muvaffaqiyatli joriy etgan tuman va shahar shifokorlari Jamg‘armadan qo‘shimcha mukofot olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu mukofot miqdori 50 bazaviy hisoblash miqdorini, ya’ni 20,6 million so‘mni tashkil etadi.
Davlat sog‘liqni saqlash tizimida uzoq yillik tajribaga ega xodimlar uchun ham alohida imtiyozlar joriy qilinadi. Uch yildan ortiq ishlagan xodimlar davlat budjeti hisobidan yillik yuqori texnologik tibbiy yordam olish huquqiga ega bo‘lishadi.
15 yildan ortiq tajribaga ega tibbiyot va farmatsevtika xodimlariga uy-joy masalasida yordam ko‘rsatiladi. Ular ipoteka krediti asosida uy sotib olishda dastlabki to‘lovning 25 foizini qoplash uchun kompensatsiya olish imkoniyatiga ega bo‘lishadi.
Har yili ushbu imtiyozdan 500 nafar mutaxassis foydalanishi kutilmoqda. Bundan tashqari, tajribali xodimlarning farzandlari uchun oliy ta’lim xarajatlarining 30 foizini davlat qoplaydi.
Ushbu kompensatsiya miqdori 15 bazaviy hisoblash miqdoriga, ya’ni 6,18 million so‘mga teng bo‘ladi. Islohotlar doirasida professional tanlovlar ham o‘tkaziladi.
Eng yaxshi tibbiyot muassasasi, shifokor va rahbar unvonlari uchun tanlovlar tashkil etilib, g‘olib muassasalar 500 million so‘m, shifokorlar va rahbarlar esa 30 million so‘m mukofot bilan taqdirlanadi. Bundan tashqari, O‘zbekistonda patronaj hamshiralik instituti faoliyatini rivojlantirishga ham alohida e’tibor qaratiladi.
Ushbu mutaxassislar hududlaridagi oilalarni nazoratga olib, ularni muntazam ko‘rikdan o‘tkazish, maslahat berish va sog‘liqni saqlash masalalarida yordam ko‘rsatish bilan shug‘ullanadi. Bu tizim mamlakatning birlamchi tibbiy yordam sohasida muhim ahamiyat kasb etadi.

Новые льготы для медицинских работников вводятся
В системе здравоохранения Узбекистана с 2026 года будут проведены реформы, направленные на социальную защиту и стимулирование медицинских работников. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно указу, подписанному Президентом Шавкатом Мирзиёевым, в государственных медицинских учреждениях будет введён новый порядок работы и внедрена широкая система материального стимулирования. С 1 апреля 2026 года в государственных клиниках и больницах для всех сотрудников будет введена пятидневная рабочая неделя.
Для обеспечения непрерывности медицинского обслуживания в выходные и праздничные дни будет организована система дежурств. Кроме того, в целях поддержки медицинских работников будут приняты меры финансового стимулирования.
В частности, ежегодно в честь Дня медицинского работника сотрудникам государственных медицинских учреждений будет выплачиваться единовременная премия из Фонда материального стимулирования и развития. Размер этой премии равен минимальной заработной плате и составляет 1 миллион 271 тысячу сум.
Кроме того, врачи районов и городов, успешно внедрившие инновационные методы лечения, смогут получить дополнительную премию из Фонда. Размер этой премии составляет 50 базовых расчетных величин, то есть 20,6 миллиона сум.
Для сотрудников с многолетним опытом работы в государственной системе здравоохранения также вводятся отдельные льготы. Сотрудники, проработавшие более трёх лет, получат право на ежегодное получение высокотехнологичной медицинской помощи за счёт государственного бюджета.
Медицинским и фармацевтическим работникам с опытом работы более 15 лет будет оказана помощь в жилищном вопросе. Они смогут получить компенсацию в размере 25% первоначального взноса при покупке жилья на ипотечный кредит.
Ежегодно ожидается, что этой льготой воспользуются 500 специалистов. Кроме того, государство покроет 30% расходов на высшее образование детей опытных сотрудников.
Размер этой компенсации составит 15 базовых расчетных величин, то есть 6,18 миллиона сум. В рамках реформ также будут проводиться профессиональные конкурсы.
Будут организованы конкурсы на звания лучшего медицинского учреждения, врача и руководителя, победители учреждений получат по 500 миллионов сум, а врачи и руководители — по 30 миллионов сум премии. Кроме того, в Узбекистане будет уделено особое внимание развитию института патронажных сестёр.
Эти специалисты будут контролировать семьи в регионах, регулярно проводить осмотры, консультировать и оказывать помощь по вопросам здравоохранения. Эта система имеет важное значение в сфере первичной медицинской помощи страны.