Mirziyoyev va Tramp uchrashuvi: ramziy sovg‘alar, yangi tashabbuslar
2025-yil 6-noyabr kuni Vashington shahridagi Oq uyda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSH Prezidenti Donald Tramp o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muzokaralar iliq va samimiy ruhda o‘tkazilib, ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan qator masalalar muhokama qilindi. Uchrashuv yakunida Prezident Mirziyoyev Donald Trampga ikki ramziy sovg‘a taqdim etdi: Samarqanddagi Registon majmuasining miniatyura modeli va Trampning “Kelishish san’ati” kitobining o‘zbek tilidagi tarjimasi.
Oq uy matbuot xizmati tomonidan tarqatilgan suratlarda ushbu sovg‘alar Tramp tomonidan qiziqish bilan qabul qilingani ko‘rinadi. Ayniqsa, Registonning kichik modeli O‘zbekistonning boy madaniy merosini ifodalaydigan ramz sifatida katta ahamiyat kasb etdi.
Ushbu sovg‘a orqali Prezident Mirziyoyev ikki davlat o‘rtasidagi madaniy yaqinlik va o‘zaro hurmatni namoyish etdi. Shuningdek, Trampga taqdim etilgan “Kelishish san’ati” kitobi AQSH Prezidentining ishbilarmonlik tajribasini aks ettiruvchi asar bo‘lib, uning o‘zbek tilidagi nashri o‘ziga xos madaniy muloqot shaklini yaratdi.
Mirziyoyevning ushbu sovg‘asi ikki davlat o‘rtasidagi kitobat diplomatiyasini mustahkamlashga xizmat qildi. E’tiborlisi, boshqa Markaziy Osiyo davlatlari yetakchilari Trampga sovg‘a taqdim etmagan bo‘lsa-da, Mirziyoyevning bu tashabbusi uning tashrifini alohida ajratib ko‘rsatdi.
Muzokaralar davomida Mirziyoyev Trampni O‘zbekistonga tashrif buyurishga taklif etdi. Shuningdek, 2026-yilda Samarqandda S5+1 formatidagi navbatdagi sammitni o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.
Agar bu tashrif amalga oshsa, AQSH Prezidentining Markaziy Osiyoga ilk rasmiy tashrifi sifatida tarixda qolishi mumkin. Vashingtondagi ushbu uchrashuv O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi munosabatlarda yangi sahifa ochib, mamlakatimiz diplomatiyasining yangi bosqichga ko‘tarilganini ko‘rsatdi.
Mirziyoyev tomonidan taqdim etilgan ramziy sovg‘alar O‘zbekistonning madaniy qudrati va mehmondo‘stlik an’analarini dunyoga yana bir bor namoyon etdi. Shu tariqa, Oq uydagi uchrashuv nafaqat siyosiy, balki madaniy va diplomatik ahamiyatga ega bo‘ldi.

Встреча Мирзиёева и Трампа: символические подарки, новые инициативы
6 ноября 2025 года в Белом доме в Вашингтоне состоялась встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента США Дональда Трампа. Об этом сообщил Zamin.uz.
Переговоры прошли в тёплой и искренней атмосфере, были обсуждены ряд вопросов, направленных на укрепление связей между двумя странами. По итогам встречи Президент Мирзиёев преподнёс Дональду Трампу два символических подарка: миниатюрную модель комплекса Регистан в Самарканде и перевод на узбекский язык книги Трампа «Искусство заключать сделки».
На фотографиях, распространённых пресс-службой Белого дома, видно, что эти подарки были приняты Трампом с интересом. Особенно большое значение имела маленькая модель Регистана как символ богатого культурного наследия Узбекистана.
Этим подарком Президент Мирзиёев продемонстрировал культурную близость и взаимное уважение между двумя странами. Кроме того, книга «Искусство заключать сделки», подаренная Трампу, является произведением, отражающим деловой опыт Президента США, а её издание на узбекском языке создало особую форму культурного диалога.
Подарок Мирзиёева способствовал укреплению книжной дипломатии между двумя странами. Примечательно, что, несмотря на то, что другие лидеры стран Центральной Азии не дарили подарков Трампу, инициатива Мирзиёева выделила его визит особенным образом.
В ходе переговоров Мирзиёев пригласил Трампа посетить Узбекистан. Также была выдвинута инициатива провести в 2026 году в Самарканде очередной саммит в формате S5+1.
Если этот визит состоится, он может войти в историю как первый официальный визит Президента США в Центральную Азию. Встреча в Вашингтоне открыла новую страницу в отношениях между Узбекистаном и США, показав, что дипломатия нашей страны вышла на новый уровень.
Символические подарки, преподнесённые Мирзиёевым, вновь продемонстрировали культурную мощь Узбекистана и традиции гостеприимства. Таким образом, встреча в Белом доме имела не только политическое, но и культурное и дипломатическое значение.