2026-yil yanvar oyidan boshlab O‘zbekiston aholisi tibbiy xizmatlar sifatini baholash imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev tibbiyot xodimlari bilan uchrashuvda ma’lum qildi. Prezidentning ta’kidlashicha, bugungi kunda odamlarning hayotga bo‘lgan munosabati, talab va dunyoqarashi o‘zgarib bormoqda.
Bu esa tibbiyot sohasida xizmatlar sifatini oshirishni talab etadi. Shu munosabat bilan noyabr va dekabr oylarida zarur tayyorgarlik ishlari amalga oshiriladi.
2026-yil yanvar oyidan boshlab esa xalq fikrini inobatga oladigan yangi tizim joriy etiladi. Shuningdek, 26 ta tibbiyot markazi rahbarlari, viloyat va tuman sog‘liqni saqlash boshliqlari hamda poliklinika mudirlari oylik rejalar asosida faoliyat olib boradi.
Ular televideniye va ijtimoiy tarmoqlar orqali aholiga eng ko‘p uchraydigan kasalliklar va ularni kamaytirish usullari haqida ma’lumot berishadi. Bundan tashqari, shifokorlar tibbiy ko‘riklar ahamiyati, sog‘lom ovqatlanish, jismoniy faollik va sog‘liqni asrash bo‘yicha tushuntirish ishlarini faol olib boradi.
Tibbiyot markazlari rahbarlari esa eng og‘ir hudud va mahallalarga borib, mavjud kasalliklarning sabablarini o‘rganadi, ularni bartaraf etish bo‘yicha yechimlar izlaydi. Shuningdek, mahalliy shifokorlarga zamonaviy davolash usullarini o‘rgatadi.

2026 года качество медицинских услуг будет оцениваться народом
С января 2026 года население Узбекистана получит возможность оценивать качество медицинских услуг. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с медицинскими работниками. По словам Президента, сегодня отношение людей к жизни, их требования и мировоззрение меняются.
Это требует повышения качества услуг в сфере медицины. В связи с этим в ноябре и декабре будут проведены необходимые подготовительные работы.
С января 2026 года будет введена новая система, учитывающая мнение народа. Кроме того, руководители 26 медицинских центров, главы областных и районных здравоохранительных управлений, а также директора поликлиник будут работать на основе ежемесячных планов.
Они будут информировать население через телевидение и социальные сети о наиболее распространённых заболеваниях и способах их снижения. Кроме того, врачи активно проведут разъяснительную работу о важности медицинских осмотров, здоровом питании, физической активности и сохранении здоровья.
Руководители медицинских центров будут посещать наиболее сложные районы и кварталы, изучать причины существующих заболеваний и искать решения для их устранения. Также они будут обучать местных врачей современным методам лечения.