Tibbiyot xodimlariga mukofot, imtiyoz va rag‘batlar belgilandi
Prezident tibbiyot sohasi xodimlarini qo‘llab-quvvatlash va ularning mehnatini munosib qadrlash maqsadida yangi islohotlarni amalga oshirishni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu islohotlar tibbiyot tizimidagi samaradorlikni oshirish, yosh kadrlarni sohaga jalb qilish va ilmiy-amaliy faoliyatni rivojlantirishga qaratilgan. Prezidentning ta’kidlashicha, bundan buyon har yili "Tibbiyot va farmatsevtika xodimlari kuni" munosabati bilan davlat tibbiyot muassasalarida ishlayotgan barcha shifokor va hamshiralar maxsus pul mukofoti bilan taqdirlanadi.
Bu qaror tibbiyot sohasidagi fidoiy xodimlarga minnatdorlik ramzi sifatida qabul qilinmoqda. Shuningdek, yangi davolash usullarini amaliyotga joriy etgan shifokorlar alohida rag‘batlantiriladi.
Masalan, tuman darajasida innovatsion usulni joriy qilgan tibbiyot xodimlariga 21 million so‘m miqdorida mukofot ajratiladi. Bu yangilik ilmiy yondashuvni rivojlantirish va innovatsion fikrni qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi.
Davlat tibbiyot muassasalarida uzoq yillar mehnat qilgan mutaxassislar uchun ham imtiyozlar belgilangan. Masalan, 15 yillik ish tajribasiga ega xodimlarga sanatoriyga bepul yo‘llanma beriladi.
Shuningdek, ularning farzandlari davlat oliy ta’lim muassasasiga o‘qishga kirgan taqdirda, bir yillik kontrakt to‘lovining 30 foizi davlat hisobidan qoplanadi. Ipoteka kreditlari bo‘yicha ham yangi rag‘bat choralari joriy etildi.
Har yili yuqori natija ko‘rsatgan 500 nafar tibbiyot xodimining ipoteka kreditlari uchun boshlang‘ich to‘lovining 25 foizi davlat tomonidan to‘lab beriladi. Bundan tashqari, uch yildan ortiq ish stajiga ega bo‘lgan xodimlarga zarurat tug‘ilganda yiliga bir marta yuqori texnologiyali ixtisoslashgan tibbiy yordam bepul ko‘rsatiladi.
Ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanuvchi shifokorlar uchun ham qo‘shimcha imkoniyatlar yaratilmoqda. Xalqaro ilmiy jurnallarda maqolalar chop etish bilan bog‘liq xarajatlar davlat tomonidan to‘liq qoplanadi.

Медицинским работникам установлены награды, льготы и поощрения
Президент объявил о проведении новых реформ с целью поддержки работников медицинской сферы и достойной оценки их труда. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти реформы направлены на повышение эффективности системы здравоохранения, привлечение молодых кадров в отрасль и развитие научно-практической деятельности. По словам президента, с этого года ежегодно в честь «Дня работников здравоохранения и фармацевтики» все врачи и медсестры, работающие в государственных медицинских учреждениях, будут награждаться специальной денежной премией.
Это решение воспринимается как знак благодарности преданным своему делу сотрудникам медицинской сферы. Кроме того, врачи, внедрившие новые методы лечения, будут получать отдельные поощрения.
Например, медицинским работникам, внедрившим инновационный метод на уровне района, будет выделена премия в размере 21 миллиона сумов. Эта новация способствует развитию научного подхода и поддержке инновационных идей.
Для специалистов, проработавших в государственных медицинских учреждениях много лет, также предусмотрены льготы. Например, сотрудникам с опытом работы 15 лет предоставляется бесплатная путёвка в санаторий.
Кроме того, если их дети поступают в государственные высшие учебные заведения, 30 процентов стоимости годового контракта оплачивается за счёт государства. Введены также новые меры поощрения по ипотечным кредитам.
Ежегодно 25 процентов первоначального взноса по ипотечным кредитам 500 медицинских работников с высокими результатами будет оплачивать государство. Кроме того, сотрудникам со стажем работы более трёх лет при необходимости один раз в год предоставляется бесплатная высокотехнологичная специализированная медицинская помощь.
Для врачей, занимающихся научной деятельностью, создаются дополнительные возможности. Расходы, связанные с публикацией статей в международных научных журналах, полностью покрываются государством.
Ответственные лица отмечают, что в результате этих реформ повысится производительность труда в системе здравоохранения, ускорится внедрение инновационных подходов. Также ожидается увеличение числа квалифицированных кадров и повышение престижа врачебной профессии.