Toshkent havosi iflosligi bo‘yicha dunyoda ikkinchi bo‘ldi
10-noyabr kuni Toshkent shahri havo ifloslanishi bo‘yicha dunyo shaharlarining eng ifloslari qatorida ikkinchi o‘rinni egalladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda IQAir platformasi ma’lumot berdi. Ularning xabariga ko‘ra, soat 16:51 holatiga ko‘ra, Toshkent havosidagi PM 2.5 turidagi zararli zarralar konsentratsiyasi 121,6 mikrogrammni tashkil qilgan.
Bu ko‘rsatkich Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti belgilagan me’yordan 24 baravar yuqoridir. Mutasaddilar aholiga zarurat bo‘lmasa ko‘chaga chiqmaslikni, nafas olish tizimi bilan bog‘liq kasalliklari bor shaxslarga esa tibbiy niqob taqishni tavsiya etmoqda.
Shuningdek, uyga qaytgandan so‘ng yuz va qo‘llarni yaxshilab yuvish, xonadonlarda chang to‘planishiga yo‘l qo‘ymaslik, eshik va derazalarni yopiq tutish, xonalarni nam latta bilan tozalash tavsiya qilinmoqda. Meteorologlarning fikriga ko‘ra, bugungi vaziyat Toshkentdagi ekologik muammolarning jiddiylashayotganidan darak beradi.
Bu holat atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirish zaruratini yana bir bor eslatmoqda.

Ташкент занял второе место в мире по загрязнению воздуха
10 ноября город Ташкент занял второе место среди самых загрязнённых городов мира по уровню загрязнения воздуха. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщили на платформе IQAir. По их данным, на 16:51 концентрация вредных частиц PM 2.5 в воздухе Ташкента составила 121,6 микрограмма.
Этот показатель в 24 раза превышает норму, установленную Всемирной организацией здравоохранения. Ответственные лица рекомендуют населению не выходить на улицу без необходимости, а людям с заболеваниями дыхательной системы носить медицинские маски.
Также рекомендуется тщательно мыть лицо и руки после возвращения домой, не допускать скопления пыли в помещениях, держать двери и окна закрытыми, а комнаты протирать влажной тряпкой. По мнению метеорологов, текущая ситуация свидетельствует об обострении экологических проблем в Ташкенте.