O‘zbekistonda shifokorlar malakasini oshirish tizimi joriy etiladi
O‘zbekistonda tibbiyot xodimlarining malakasini oshirish uchun yangi tizim joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev respublika shifokorlari bilan uchrashuvda ma’lum qildi. Davlat rahbari ta’kidlaganidek, zamonaviy shifokor har doim yangi texnologiyalar, davolash va diagnostika usullari bilan tanish bo‘lishi, o‘z bilim va ko‘nikmalarini muntazam ravishda oshirib borishi lozim.
Shu maqsadda mamlakatda Uzluksiz professional tibbiy ta’lim markazini tashkil etish rejalashtirilgan. 2026-yildan boshlab masofaviy ta’lim, simulyatorlarda amaliy mashg‘ulotlar va mustaqil o‘qish imkoniyatlari yo‘lga qo‘yiladi.
O‘tgan sakkiz yil ichida xususiy klinikalar soni uch barobarga oshib, 9 mingdan ortdi. Shuningdek, yotoq o‘rinlari soni 57 mingga yetdi.
Bugungi kunda tibbiy xizmatlarning 30 foizi xususiy sektor tomonidan taqdim etilmoqda. Prezident ushbu hamkorlikni yanada kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
Davlat rahbari xususiy klinikalardagi xizmat narxlari respublika markazlariga qaraganda arzonroq ekanini qayd etdi. Shu munosabat bilan, davlat muassasalaridagi narxlarning adolatli bo‘lishini ta’minlash maqsadida ularni qayta ko‘rib chiqish topshirildi.

В Узбекистане вводится система повышения квалификации врачей
В Узбекистане планируется внедрить новую систему повышения квалификации медицинских работников. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом президент Шавкат Мирзиёев сообщил на встрече с врачами республики. По словам главы государства, современный врач всегда должен быть знаком с новыми технологиями, методами лечения и диагностики, а также регулярно повышать свои знания и навыки.
В этой цели в стране планируется создать Центр непрерывного профессионального медицинского образования. С 2026 года будут внедрены дистанционное обучение, практические занятия на симуляторах и возможности для самостоятельного изучения.
За последние восемь лет количество частных клиник увеличилось в три раза и превысило 9 тысяч. Также количество коек достигло 57 тысяч.
В настоящее время 30 процентов медицинских услуг предоставляется частным сектором. Президент подчеркнул необходимость дальнейшего расширения этого сотрудничества.
Глава государства отметил, что цены на услуги в частных клиниках ниже, чем в республиканских центрах. В связи с этим была поставлена задача пересмотреть цены в государственных учреждениях с целью обеспечения их справедливости.