O‘zbekiston va AQSh vizasiz rejimga yaqinlashmoqda
O‘zbekiston va AQSh o‘rtasida fuqarolar hamda ishbilarmon doiralar vakillarining sayohatlarini yengillashtirish bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu jarayon, ayniqsa, aviatsiya sohasida yirik kelishuvlar bilan mustahkamlanmoqda. Xususan, Uzbekistan Airways aviakompaniyasi va Boeing korporatsiyasi o‘rtasida 22 ta zamonaviy 787-9 Dreamliner samolyotlarini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolangan.
Bu kelishuv uzoq masofalarga aviaqatnovlarni kengaytirish strategiyasining muhim qismi hisoblanadi. Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Chorievning so‘zlariga ko‘ra, ushbu hamkorlik ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy va madaniy aloqalarni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Xususan, AQSh shaharlariga aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish nafaqat ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlashga, balki turizm sohasining rivojlanishiga ham turtki beradi. Bu borada AQSh fuqarolari uchun vizasiz rejim joriy etilishi haqidagi qaror alohida ahamiyatga ega.
2026-yil 1-yanvardan boshlab AQSh fuqarolari O‘zbekistonga 30 kungacha vizasiz kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ushbu qaror mamlakatning turistik salohiyatini oshirishga qaratilgan siyosatning bir qismi sifatida qabul qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan bu masala bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqilgan va Tashqi ishlar vazirligiga tegishli topshiriqlar berilgan edi. Endilikda Toshkent AQSh tomonidan o‘zbekistonliklar uchun vizaviy rejimni yengillashtirishga doir javob choralarini kutmoqda.
Diplomatik darajada ham bu masala faol muhokama qilindi. O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi rahbari maslahatchisi Komil Allamjonovning ma’lum qilishicha, oktyabr oyida AQSh rasmiylari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarda vizaviy talablarni yengillashtirish masalasi ko‘tarilgan.
Xususan, B1/B2 turdagi ko‘p martalik vizalarning amal qilish muddatini o‘n yilgacha uzaytirish bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda. Bu o‘zaro aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda.
Mazkur jarayonlar ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqadi va turizm, iqtisodiy hamda madaniy aloqalarni rivojlantirishga xizmat qiladi.

Узбекистан и США приближаются к безвизовому режиму
Между Узбекистаном и США ведутся переговоры о упрощении путешествий граждан и представителей деловых кругов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот процесс особенно укрепляется крупными соглашениями в авиационной сфере. В частности, авиакомпания Uzbekistan Airways и корпорация Boeing подписали контракт на поставку 22 современных самолетов 787-9 Dreamliner.
Это соглашение является важной частью стратегии расширения авиаперелетов на дальние расстояния. По словам заместителя министра транспорта Жасурбека Чориева, это сотрудничество способствует развитию экономических и культурных связей между двумя странами.
В частности, запуск авиарейсов в города США не только укрепит деловые связи, но и стимулирует развитие туризма. В этом контексте решение о введении безвизового режима для граждан США имеет особое значение.
С 1 января 2026 года граждане США смогут въезжать в Узбекистан без визы на срок до 30 дней. Это решение принято в рамках политики, направленной на повышение туристического потенциала страны.
Президент Шавкат Мирзиёев разработал конкретные меры по этому вопросу и дал соответствующие поручения Министерству иностранных дел. Теперь Ташкент ожидает ответных шагов со стороны США по упрощению визового режима для узбекистанцев.
На дипломатическом уровне этот вопрос также активно обсуждался. По словам советника главы Администрации Президента Узбекистана Комила Алламджонова, на встречах с официальными лицами США в октябре поднимался вопрос об упрощении визовых требований.
В частности, ведутся переговоры о продлении срока действия многократных виз типа B1/B2 до десяти лет. Ожидается, что это будет способствовать дальнейшему укреплению взаимных связей.
Эти процессы выведут сотрудничество между двумя странами на новый уровень и будут способствовать развитию туризма, экономических и культурных связей.