O‘zbekiston zaxiralari tarixiy rekord darajaga yetdi
O‘zbekistonning rasmiy oltin-valyuta zaxiralari so‘nggi yillarda kuzatilmagan darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil 1 noyabr holatiga ko‘ra, mamlakatning xalqaro zaxiralari 59,3 milliard dollarga yetgan. Bu ko‘rsatkich O‘zbekiston tarixidagi eng yuqori natija sifatida qayd etildi.
Markaziy bank hisobotida qayd etilishicha, zaxiralar bir oy ichida 4,3 milliard dollarga oshgan. Ushbu o‘sish asosan jahon bozorida oltin narxlarining yil boshidan buyon qariyb 50 foizga ko‘tarilgani bilan bog‘liq.
Xususan, oktyabr oyida valyutalar hisobidagi mablag‘ 731 million dollarga oshgan bo‘lsa, oltin zaxiralari qiymati 3,6 milliard dollarga ko‘payib, 47,8 milliard dollarga yetgan. Bundan tashqari, oltinning jismoniy hajmi ham oshib, 11,6 million troya unsiyadan 11,9 million troya unsiyagacha ko‘tarilgan.
Shuningdek, Markaziy bank balansidagi qimmatli qog‘ozlar portfeli ham o‘sib, 1 milliard 23 million dollarga yetgani qayd etilgan. Mutaxassislarning fikricha, oltin narxlaridagi keskin o‘sish jahon bozorlaridagi iqtisodiy beqarorlik, geosiyosiy ziddiyatlar va AQSH Federal rezerv tizimining siyosiy qarorlari bilan bog‘liq.
Iqtisodchilar bu holatni O‘zbekistonning moliyaviy barqarorligini mustahkamlash va tashqi iqtisodiy shoklarga qarshi turish qobiliyatini kuchaytiruvchi omil sifatida baholamoqda. Manba: Spot.uz.

Резервы Узбекистана достигли исторического рекорда
Официальные золотовалютные резервы Узбекистана выросли до беспрецедентного уровня за последние годы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Центрального банка, на 1 ноября 2025 года международные резервы страны достигли 59,3 миллиарда долларов. Этот показатель зафиксирован как самый высокий в истории Узбекистана.
В отчёте Центрального банка отмечается, что резервы за месяц увеличились на 4,3 миллиарда долларов. Этот рост в основном связан с тем, что с начала года цены на золото на мировом рынке выросли почти на 50 процентов.
В частности, в октябре средства в валюте увеличились на 731 миллион долларов, а стоимость золотых резервов выросла на 3,6 миллиарда долларов, достигнув 47,8 миллиарда долларов. Кроме того, физический объём золота также увеличился с 11,6 миллиона тройских унций до 11,9 миллиона тройских унций.
Также отмечено, что портфель ценных бумаг на балансе Центрального банка вырос и достиг 1 миллиарда 23 миллионов долларов. По мнению специалистов, резкий рост цен на золото связан с экономической нестабильностью на мировых рынках, геополитическими конфликтами и политическими решениями Федеральной резервной системы США.
Экономисты оценивают эту ситуацию как фактор, укрепляющий финансовую стабильность Узбекистана и повышающий его способность противостоять внешним экономическим шокам. Источник: Spot.uz.