Mehnat daftarchasini raqamlashtirish tartibi tushuntirildi
O‘zbekiston Pensiya jamg‘armasi matbuot xizmati fuqarolarning mehnat daftarchasini raqamlashtirish jarayoni bo‘yicha ko‘p beriladigan savollarga izoh berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, hozirda ishsiz bo‘lgan fuqarolar o‘z mehnat daftarchasini raqamlashtirish uchun yashash joyidagi tuman bandlik bo‘limlariga murojaat qilishlari mumkin. Agar fuqaro ishlayotgan bo‘lsa, u o‘zining ish joyidagi kadrlar bo‘limiga murojaat qilib, mehnat daftarchasidagi ma’lumotlarni “Yagona milliy mehnat tizimi”ga (my.mehnat.uz) kiritishni so‘rashi lozim.
Shuningdek, fuqarolar o‘z ma’lumotlarini mazkur tizimga mustaqil tarzda ham kiritish imkoniga ega. Buning uchun elektron raqamli imzodan foydalanib, tizimga jismoniy shaxs sifatida kirish kifoya.
Bundan tashqari, mehnat daftarchasini raqamlashtirish xizmati O‘zbekiston fuqarolari uchun mutlaqo bepul taqdim etilishi ma’lum qilindi. Bu jarayon fuqarolarning huquqlarini himoya qilish va qulaylik yaratishga qaratilgan.

Порядок цифровизации трудовой книжки разъяснен
Пресс-служба Пенсионного фонда Узбекистана дала разъяснения по часто задаваемым вопросам о процессе цифровизации трудовых книжек граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно им, в настоящее время безработные граждане могут обратиться в районные отделы занятости по месту жительства для цифровизации своей трудовой книжки. Если гражданин работает, он должен обратиться в кадровую службу своего места работы и попросить внести данные из трудовой книжки в «Единую национальную трудовую систему» (my.mehnat.uz).
Кроме того, граждане имеют возможность самостоятельно вносить свои данные в данную систему. Для этого достаточно войти в систему как физическое лицо, используя электронную цифровую подпись.
Также сообщается, что услуга цифровизации трудовой книжки предоставляется гражданам Узбекистана абсолютно бесплатно. Этот процесс направлен на защиту прав граждан и создание удобств.