Qarshida bir oilada to‘rt egizak qiz tug‘ildi
Qashqadaryo viloyatining Qarshi shahrida hayratlanarli voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bir oilada bir vaqtning o‘zida to‘rt nafar egizak qizaloq dunyoga keldi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, kitoblik Jasur Maqayev va Dilfuza Bahriddinova avvaldan ko‘p farzandli oila bo‘lib, besh nafar qiz farzandga ega edi. Endilikda ular yana to‘rt nafar qizaloq bilan oilasini kengaytirib, umumiy farzandlar sonini to‘qqiz nafarga yetkazishdi.
Egizak qizaloqlar Respublika ixtisoslashtirilgan ona va bola salomatligi ilmiy-amaliy markazining Qashqadaryo filialida, kesarcha kesish usuli orqali, muddatidan biroz oldin tug‘ilgan. Shifokorlarning ma’lum qilishicha, chaqaloqlarning vazni va bo‘ylari quyidagicha: birinchi qizaloq 1400 gramm vazn va 37 santimetr bo‘y bilan, ikkinchisi 1450 gramm vazn va 38 santimetr bo‘y bilan, uchinchisi 1600 gramm vazn va 40 santimetr bo‘y bilan, to‘rtinchisi esa 1400 gramm vazn va 37 santimetr bo‘y bilan dunyoga kelgan.
Hozirda barcha chaqaloqlar xalqaro standartlarga muvofiq tibbiy parvarishda bo‘lib, shifokorlar nazoratida. Mutaxassislar bunday holat kamdan-kam uchrashi, ayniqsa to‘rt egizak tug‘ilishi uchun maxsus tayyorgarlik va tajribali tibbiy jamoa ishtirokini talab qilishini ta’kidlashmoqda.
Shuningdek, joriy yilning oktyabr oyida ham Sirdaryo viloyatida uch nafar egizak — ikki o‘g‘il va bir qiz dunyoga kelgani haqida ma’lum qilingan edi. Qarshida sodir bo‘lgan bu quvonchli voqea ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilinib, yuzlab odamlar yangi tug‘ilgan qizaloqlarga sog‘lik, baxt va yorqin kelajak tilamoqda.

В одной семье родились четыре близнеца-девочки
В одной семье одновременно родились четыре девочки-четверняшки. Об этом сообщил Министерство здравоохранения.
Как стало известно, жители Китобского района Джасур Макаев и Дильфуза Бахриддинова уже были многодетной семьей и имели пятерых дочерей. Теперь они расширили свою семью еще четырьмя девочками, доведя общее количество детей до девяти.
Четверняшки родились немного раньше срока путем кесарева сечения в Кашкадарьинском филиале Республиканского специализированного научно-практического центра здоровья матери и ребенка. По словам врачей, вес и рост новорожденных следующие: первая девочка — 1400 грамм и 37 сантиметров, вторая — 1450 грамм и 38 сантиметров, третья — 1600 грамм и 40 сантиметров, четвертая — 1400 грамм и 37 сантиметров.
В настоящее время все дети находятся под медицинским наблюдением и получают уход в соответствии с международными стандартами. Специалисты отмечают, что такие случаи встречаются очень редко и требуют специальной подготовки и участия опытной медицинской команды, особенно при рождении четверняшек.
Также в октябре этого года в Сырдарьинской области родились тройняшки — два мальчика и одна девочка. Радостное событие в Карши широко обсуждается в социальных сетях, сотни людей желают новорожденным здоровья, счастья и светлого будущего.