Chiqindi qarzi sabab 6 ming abonentga cheklov qo‘yildi
Toshkent shahrida chiqindi xizmatlari uchun qarzdorlikka ega bo‘lgan 6 ming abonentning elektr energiyasiga to‘lov qilish imkoniyati vaqtincha cheklab qo‘yildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu chora shaharda chiqindi xizmatlari bo‘yicha yuzaga kelgan qarzdorlikni bartaraf etish maqsadida amalga oshirildi. Joriy yilning 5-noyabr kuni 25 mingdan ortiq abonentga “2100” qisqa raqamidan SMS orqali xabar yuborilgan.
Ogohlantirilgandan so‘ng, 5 kun ichida qarzdorlikni bartaraf etmagan 6 ming abonentning elektr to‘lov qilish imkoniyati vaqtinchalik to‘xtatildi. Hozirda Toshkent shahrida chiqindi xizmatlari bo‘yicha umumiy qarzdorlik miqdori 582 million so‘mdan oshadi.
Qarzdorlik to‘liq to‘langanidan so‘ng, cheklovlar avtomatik ravishda bekor qilinadi va abonentlarning to‘lov imkoniyati qayta tiklanadi. Ushbu tartib dekabr oyidan boshlab respublikaning boshqa hududlarida ham qo‘llanilishi rejalashtirilgan.
Bu chora aholining xizmatlar uchun qarzdorlikni o‘z vaqtida to‘lashini rag‘batlantirishga qaratilgan. Manba: zamin.uz

Из-за задолженности по оплате за вывоз мусора введены ограничения для 6 тысяч абонентов
В Ташкенте временно ограничен доступ к оплате электроэнергии для 6 тысяч абонентов, имеющих задолженность по услугам вывоза мусора. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта мера была принята с целью устранения задолженности по услугам вывоза мусора в городе. 5 ноября текущего года более 25 тысяч абонентов получили SMS-сообщения с короткого номера «2100».
После предупреждения временно ограничен доступ к оплате электроэнергии для 6 тысяч абонентов, не погасивших задолженность в течение 5 дней. В настоящее время общая сумма задолженности по услугам вывоза мусора в Ташкенте превышает 582 миллиона сумов.
После полной оплаты задолженности ограничения будут автоматически сняты, и абоненты смогут вновь оплачивать услуги. Этот порядок планируется внедрить и в других регионах республики с декабря.
Эта мера направлена на стимулирование населения своевременно оплачивать задолженность за услуги. Источник: zamin.uz