Yangi Toshkentda 55 ming o‘rinli stadion quriladi
11-noyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkent shahrida 55 ming o‘rinli zamonaviy futbol stadionining tamal toshini qo‘ydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu stadion O‘zbekiston futboli tarixidagi eng yirik sport inshootlaridan biri bo‘lishi kutilmoqda. Loyihaning asosiy maqsadi mamlakat futbolini rivojlantirish va xalqaro musobaqalarni o‘tkazishga xizmat qilishdir.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda futbol sohasida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirildi. Futbol akademiyalari tashkil etilib, 75 ta yirik va 300 dan ortiq mini stadionlar qurilib, foydalanishga topshirildi.
Ayni paytda futbol maktablarida 65 mingdan ortiq yosh sportchilar shug‘ullanmoqda. Ularning faoliyatiga murabbiylar va sport tibbiyoti mutaxassislari jalb etilgan.
Mahallalarda esa 9 mingdan ortiq futbol maydonchalari tashkil etilib, futbol ommaviy sport turiga aylantirildi. Prezidentning qayd etishicha, bu islohotlar o‘z samarasini bermoqda.
O‘zbekiston olimpiya terma jamoasi Parij Olimpiadasida qatnashdi, milliy terma jamoa jahon chempionatiga yo‘llanma oldi. U-17 jahon chempionatida esa yosh futbolchilarimiz Osiyo chempioni bo‘ldi.
Shuningdek, 20 nafar futbolchining transfer qiymati 60 million dollardan oshdi, Abduqodir Husanov esa Osiyoning eng qimmat futbolchisi sifatida tan olindi. Yangi stadion FIFA talablariga to‘liq javob beradi.
Majmua “yashil energiya”, “aqlli boshqaruv” va “qulay muhit” tamoyillariga asoslanib quriladi. Ushbu inshoot 2027-yilda o‘tkaziladigan U-20 jahon chempionati uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lishi bilan birga, o‘zbek futbolining kelgusi rivojiga xizmat qiladi.
Stadion yosh avlod uchun ilhom manbai, xalq uchun faxr ramzi va futbol muxlislari uchun katta sovg‘a bo‘ladi.

В Новом Ташкенте построят стадион на 55 тысяч мест
11 ноября Президент Шавкат Мирзиёев заложил первый камень современного футбольного стадиона на 55 тысяч мест в городе Новый Ташкент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ожидается, что этот стадион станет одним из крупнейших спортивных сооружений в истории футбола Узбекистана. Основная цель проекта — развитие футбола в стране и проведение международных соревнований.
В последние годы в Узбекистане проведены масштабные реформы в области футбола. Созданы футбольные академии, построено и введено в эксплуатацию 75 крупных и более 300 мини-стадионов.
В настоящее время в футбольных школах занимается более 65 тысяч молодых спортсменов. В их деятельности задействованы тренеры и специалисты по спортивной медицине.
В микрорайонах организовано более 9 тысяч футбольных площадок, благодаря чему футбол стал массовым видом спорта. По словам Президента, эти реформы приносят свои плоды.
Олимпийская сборная Узбекистана участвовала в Олимпиаде в Париже, национальная сборная получила путёвку на чемпионат мира. На чемпионате мира U-17 наши молодые футболисты стали чемпионами Азии.
Кроме того, трансферная стоимость 20 футболистов превысила 60 миллионов долларов, а Абдукодир Хусанов признан самым дорогим футболистом Азии. Новый стадион полностью соответствует требованиям FIFA.
Комплекс будет построен на принципах «зелёной энергии», «умного управления» и «комфортной среды». Это сооружение будет иметь важное значение для проведения чемпионата мира U-20 в 2027 году, а также послужит развитию узбекского футбола в будущем.
Стадион станет источником вдохновения для молодого поколения, символом гордости для народа и большим подарком для футбольных болельщиков.