O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari hamkorlikni muhokama qildi
2023-yil 11-noyabr kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Suhbat davomida ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Xususan, savdo hajmini oshirish, iqtisodiyot va energetika sohasidagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish hamda hududlararo hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha fikr almashildi.
Shuningdek, tomonlar 22-oktabr kuni Moskva viloyatida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston va Rossiya hududlari kengashi yig‘ilishi yakunlarini ijobiy baholadilar. Ushbu yig‘ilish ikki davlat munosabatlarini mustahkamlashda muhim qadam bo‘lganini ta’kidladilar.
Davlat rahbarlari 3-dekabr kuni rejalashtirilgan hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va biznes-forumning ahamiyatiga ham alohida e’tibor qaratdilar. Ular mazkur tadbirlar ikki tomonlama aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilishini qayd etdilar.
Mazkur muloqot ikki davlat o‘rtasidagi strategik hamkorlikni mustahkamlash yo‘lida muhim ahamiyatga ega bo‘ldi. Manba: zamin.uz

Президенты Узбекистана и России обсудили сотрудничество
11 ноября 2023 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провёл телефонный разговор с Президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе беседы обсуждались вопросы дальнейшего развития сотрудничества между двумя странами. В частности, обменялись мнениями по увеличению объёмов торговли, реализации совместных проектов в экономике и энергетике, а также укреплению межрегионального сотрудничества.
Кроме того, стороны положительно оценили итоги заседания Совета регионов Узбекистана и России, которое прошло 22 октября в Московской области. Было подчеркнуто, что это заседание стало важным шагом в укреплении двусторонних отношений.
Главы государств также уделили особое внимание значению запланированного на 3 декабря заседания межправительственной комиссии и бизнес-форума. Они отметили, что эти мероприятия послужат переходу двусторонних связей на новый уровень.
Данный диалог имел важное значение для укрепления стратегического партнёрства между двумя странами. Источник: zamin.uz