O‘zbekistonda ishsizlik darajasi 4,9 foizga tushdi
O‘zbekistonda 2025-yilning uchinchi choragida ishsizlik darajasi 4,9 foizni tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi xabar berdi. Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 0,8 foiz punktga kamaygan.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat aholisi 37,8 million kishiga yetgan. Mehnat resurslari 20,35 millionni tashkil qilmoqda, iqtisodiy faol aholining soni esa 15,57 million kishiga teng.
Ularning 14,81 million nafari band bo‘lib, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 579,6 ming kishiga ortgan. Rasmiy sektorda ishlovchilar soni 8,58 million kishiga yetgan bo‘lib, bu 17 foiz o‘sishni anglatadi.
Shu bilan birga, norasmiy sektorda ishlayotganlar soni 26,9 foizga kamayib, 4,38 million kishini tashkil etdi. Chet elda mehnat qilayotgan o‘zbekistonliklar soni ham oshib, 1,86 million kishiga yetgan.
Bu o‘tgan yilga nisbatan 512 ming kishilik o‘sishni ko‘rsatadi. Joriy yilda 4,45 million kishi daromadli mehnat bilan ta’minlangan.
Xizmat ko‘rsatish sohasi eng katta o‘sish ko‘rsatgan bo‘lib, bu sohada 2,74 million kishi ish bilan ta’minlangan. Bundan tashqari, qishloq xo‘jaligida 1,29 million, qurilish sohasida 172 ming, investitsiya loyihalari orqali esa 256 mingta yangi ish o‘rni yaratilgan.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yilning ikkinchi choragida ishsizlik darajasi 5,1 foizni tashkil etgan edi. Bu ko‘rsatkichning pasayishi mehnat bozorida ijobiy o‘zgarishlar borligini ko‘rsatadi.

Уровень безработицы в Узбекистане снизился до 4,9 процента
В Узбекистане в третьем квартале 2025 года уровень безработицы составил 4,9 процента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Министерство по сокращению бедности и занятости. Этот показатель снизился на 0,8 процентных пункта по сравнению с прошлым годом.
По данным министерства, население страны достигло 37,8 миллиона человек. Трудовые ресурсы составляют 20,35 миллиона, а численность экономически активного населения — 15,57 миллиона человек.
Из них 14,81 миллиона человек заняты, что на 579,6 тысячи человек больше по сравнению с прошлым годом. Число работающих в официальном секторе достигло 8,58 миллиона человек, что означает рост на 17 процентов.
В то же время число работающих в неофициальном секторе сократилось на 26,9 процента и составило 4,38 миллиона человек. Число узбекистанцев, работающих за рубежом, также увеличилось и достигло 1,86 миллиона человек.
Это показывает рост на 512 тысяч человек по сравнению с прошлым годом. В текущем году 4,45 миллиона человек обеспечены доходной занятостью.
Сфера услуг показала наибольший рост, в этой сфере занято 2,74 миллиона человек. Кроме того, в сельском хозяйстве занято 1,29 миллиона, в строительстве — 172 тысячи, а через инвестиционные проекты создано 256 тысяч новых рабочих мест.
Напомним, что во втором квартале 2025 года уровень безработицы составлял 5,1 процента. Снижение этого показателя свидетельствует о положительных изменениях на рынке труда.