O‘zbekistonda oliy ta’lim tizimida talabalar soni sezilarli darajada oshmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, qizlarning oliy ta’limga kirish ko‘rsatkichi yuqori bo‘lib, bu borada yangi rekordlar qayd etilmoqda. Milliy statistika qo‘mitasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 2024/2025 o‘quv yilida mamlakat oliy o‘quv yurtlariga jami 381,7 ming nafar abituriyent qabul qilingan.
Ushbu ko‘rsatkich 2020/2021 o‘quv yili bilan solishtirilganda qariyb 2,2 barobarga oshgan. Qizig‘i shundaki, qabul qilingan talabalarning aksariyatini aynan qizlar tashkil qiladi.
Joriy yilda oliy ta’limga qabul qilingan 381,7 ming talabaning 196,7 ming nafari qizlar bo‘lsa, 185 ming nafari yigitlardir. Bu esa qizlarning ta’lim olishdagi faolligi oshganini ko‘rsatadi.
Hududlar kesimida eng ko‘p talaba Toshkent shahrida qabul qilingan. Bu yerda jami 155,2 ming talaba o‘qishga qabul qilingan.
Keyingi o‘rinlarda Buxoro viloyati (31,5 ming), Toshkent viloyati (22,7 ming) va Samarqand viloyati (21,2 ming) turadi. Qashqadaryoda 28,8 ming, Farg‘onada 20,7 ming, Surxondaryoda 16,8 ming, Namanganda 16,1 ming, Xorazmda 16,8 ming va Qoraqalpog‘istonda 18,6 ming talaba qabul qilingan.
Eng kam ko‘rsatkich Sirdaryo viloyatida kuzatilgan bo‘lib, bu yerda atigi 5,3 ming nafar talaba qabul qilingan. Bu o‘zgarishlar mamlakatda ta’lim sohasida olib borilayotgan islohotlar va imkoniyatlarning kengayishi natijasi bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, qizlarning ta’lim olishga bo‘lgan qiziqishi va tashabbuskorligi ham bu jarayonda muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda.

Количество девушек в высшем образовании достигло рекордного уровня
В Узбекистане число студентов в системе высшего образования значительно увеличивается. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно высок показатель поступления девушек в высшие учебные заведения, устанавливаются новые рекорды. По данным Государственного комитета статистики, в учебном году 2024/2025 в высшие учебные заведения страны было принято всего 381,7 тысячи абитуриентов.
Этот показатель вырос почти в 2,2 раза по сравнению с учебным годом 2020/2021. Интересно, что большинство принятых студентов составляют именно девушки.
В этом году из 381,7 тысячи принятых студентов 196,7 тысячи — девушки, а 185 тысяч — юноши. Это свидетельствует об увеличении активности девушек в получении образования.
По регионам наибольшее число студентов принято в городе Ташкент. Здесь было принято всего 155,2 тысячи студентов.
Следующими по численности идут Бухарская область (31,5 тысячи), Ташкентская область (22,7 тысячи) и Самаркандская область (21,2 тысячи). В Кашкадарье принято 28,8 тысячи, в Фергане 20,7 тысячи, в Сурхандарье 16,8 тысячи, в Намангане 16,1 тысячи, в Хорезме 16,8 тысячи и в Каракалпакстане 18,6 тысячи студентов.
Наименьший показатель наблюдается в Сырдарьинской области, где принято всего 5,3 тысячи студентов. Эти изменения могут быть результатом реформ и расширения возможностей в сфере образования в стране.
Кроме того, интерес и инициативность девушек в получении образования также служат важным фактором в этом процессе.