Talabalarga ijara to‘lovini qoplash imkoniyati yaratildi
Endilikda oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan va ijarada yashayotgan talabalar ijara to‘lovining bir qismini davlat tomonidan qaytarib olish imkoniga ega bo‘ladilar. Bu haqda hukumat portali xabar berdi.
Mazkur jarayon to‘liq onlayn tarzda amalga oshiriladi. Talabalardan universitetga yoki bankka borish talab etilmaydi.
Faqatgina my.gov.uz portali orqali “Davlat OTM talabalariga oylik ijara to‘lovining bir qismini qoplab berish” xizmatiga murojaat qilish kifoya. Ariza topshirish jarayonida qo‘shimcha hujjatlar talab etilmaydi, chunki tizim zarur ma’lumotlarni avtomatik ravishda tekshiradi.
Agar ariza ma’qullansa, Toshkent shahrida o‘qiyotgan talabalarga bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari, viloyatlarda yashayotgan talabalarga esa uning yarmi miqdorida to‘lov qaytariladi. Arizalar har oyning 1–7 kunlari qabul qilinadi.

Студентам предоставлена возможность покрыть арендную плату
Теперь студенты, обучающиеся в высших учебных заведениях и проживающие в аренде, смогут получить частичное возмещение арендной платы от государства. Об этом сообщает портал правительства.
Данный процесс осуществляется полностью в онлайн-режиме. Студентам не нужно посещать университет или банк.
Достаточно подать заявку через портал my.gov.uz в услугу «Компенсация части ежемесячной арендной платы студентам государственных ВУЗов». Для подачи заявки не требуются дополнительные документы, так как система автоматически проверяет необходимые данные.
Если заявка будет одобрена, студентам, обучающимся в городе Ташкент, будет возвращена сумма, равная базовой расчетной величине, а студентам, проживающим в регионах, — половина этой суммы. Заявки принимаются с 1 по 7 число каждого месяца.