Toshkent shahrida 9 mingdan ortiq lift nosozligi haqida tarqalgan xabarlar haqiqatga mos emas. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi rasmiy bayonot berdi. Vazirlikka ko‘ra, ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan ma’lumotlar noto‘g‘ri bo‘lib, texnik ko‘riklar davomida qayd etilgan ayrim kamchiliklar liftlarning ishlamayotganini anglatmaydi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, texnik ko‘riklar profilaktik nazoratning bir qismi hisoblanadi. Bu jarayon liftlardan foydalanishda xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan.
Ko‘rik davomida aniqlangan muammolar bo‘yicha zarur choralar ko‘riladi. Shu sababli, bu liftlarning nosoz yoki ishlamayotgani haqidagi xulosalar noto‘g‘ri ekani ta’kidlangan.
Shuningdek, vazirlik so‘nggi yillarda Toshkent shahrida liftlarni yangilash va texnik xizmat ko‘rsatish tizimini yaxshilash bo‘yicha bir qator dasturlar amalga oshirilganini qayd etdi. Bu ishlar aholining xavfsizligini ta’minlash va liftlarning barqaror ishlashini ta’minlashga qaratilgan.
Shu bois, rasmiy ma’lumotlarga tayanib, ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan noto‘g‘ri xabarlarga ishonmaslik tavsiya etiladi.

В Ташкенте опровержены сообщения о неисправности 9 тысяч лифтов
Сообщения о неисправности более 9 тысяч лифтов в городе Ташкент не соответствуют действительности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальное заявление по этому поводу сделало Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства. По данным министерства, информация, распространяемая в социальных сетях, является неверной, а некоторые выявленные во время технических осмотров недостатки не означают, что лифты не работают.
Согласно официальным данным, технические осмотры являются частью профилактического контроля. Этот процесс направлен на обеспечение безопасности при использовании лифтов.
По выявленным в ходе осмотров проблемам принимаются необходимые меры. Поэтому выводы о неисправности или неработоспособности лифтов считаются ошибочными.
Кроме того, министерство отметило, что в последние годы в Ташкенте реализованы ряд программ по обновлению лифтов и улучшению системы технического обслуживания. Эти работы направлены на обеспечение безопасности населения и стабильную работу лифтов.
Поэтому рекомендуется опираться на официальную информацию и не доверять неверным сообщениям, распространяемым в социальных сетях.