Yunusoboddagi sobiq hibsxona o‘rnida xiyobon qoladimi?
2018 yilda qabul qilingan qarorga ko‘ra, Toshkent shahri Yunusobod tumanidagi sobiq 1-sonli tergov hibsxonasi hududi o‘rnida jamoatchilik uchun xiyobon tashkil etilishi rejalashtirilgan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xiyobon shaharliklar uchun dam olish va madaniy tadbirlar o‘tkazish maskani sifatida mo‘ljallangan edi. Biroq, 2020 yilda Toshkent shahrining sobiq hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev ushbu hududni “Yunusobod Business City” loyihasi doirasida tadbirkorga kompensatsiya sifatida taqdim etgan.
Mazkur hudud qariyb 3 gektarni tashkil etadi va tadbirkor bu yerda mehmonxona yoki ko‘p qavatli turar joy qurishni rejalashtirgan. Shunga qaramay, Toshkent shahar bosh rejasida bu hududda ko‘p qavatli uy-joy yoki mehmonxona qurilishi taqiqlangan.
Shu sababli tadbirkor ushbu qurilish uchun ruxsatnoma ola olmayapti va loyiha hozircha amalga oshirilmagan. Mutaxassislar va mahalliy aholi ushbu hududning xiyobon sifatida saqlanishi zarurligini qayd etmoqdalar.
Ularning fikricha, bu holat shahar bosh rejasi va xususiy mulk huquqlari o‘rtasidagi ziddiyatni yaqqol namoyon etmoqda. Manba: zamin.uz

Останется ли сквер на месте бывшей тюрьмы в Юнусабаде?
Согласно решению, принятому в 2018 году, на территории бывшей следственной тюрьмы №1 в Юнусабадском районе города Ташкента планировалось создать сквер для общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот сквер предназначался для жителей города как место отдыха и проведения культурных мероприятий. Однако в 2020 году бывший хоким Ташкента Джахонгир Ортикходжаев передал эту территорию предпринимателю в качестве компенсации в рамках проекта «Yunusobod Business City».
Данная территория занимает около 3 гектаров, и предприниматель планировал построить здесь гостиницу или многоэтажный жилой дом. Тем не менее, в генеральном плане города Ташкента строительство многоэтажных жилых домов или гостиниц на этой территории запрещено.
По этой причине предприниматель не может получить разрешение на строительство, и проект пока не реализован. Специалисты и местные жители отмечают необходимость сохранения этой территории в качестве сквера.
По их мнению, эта ситуация ярко демонстрирует конфликт между генеральным планом города и правами частной собственности. Источник: zamin.uz