Metrodagi yo‘lovchilar oqimi 7,5 foizga oshdi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-sentyabr oylarida metro xizmatlaridan jami 205,7 million nafar yo‘lovchi foydalangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 14,4 millionga ko‘paygan bo‘lib, bu 7,5 foiz o‘sishni tashkil etadi. Hisob-kitoblarga qaraganda, joriy yilning dastlabki to‘qqiz oyida metropoliten orqali har kuni o‘rtacha 753,5 ming nafar yo‘lovchi tashilgan.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, yo‘lovchilar oqimining oshishi metro tarmoqlarining kengayishi hamda yangi stansiyalarning ishga tushirilishi bilan bog‘liq. Shuningdek, metro xizmatlari qulayligi, zamonaviy sharoitlar va tezkor transport tizimi sifatida aholining ko‘proq foydalanishiga sabab bo‘lmoqda.
Shu kabi rivojlanish yo‘nalishlari kelgusida ham yo‘lovchilar sonining oshishiga xizmat qilishi kutilmoqda. Ma’lumot manbasi: One.uz.

Поток пассажиров в метро увеличился на 7,5 процента
По данным Национального статистического комитета, в январе-сентябре 2025 года услугами метро воспользовались в общей сложности 205,7 миллиона пассажиров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 14,4 миллиона по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, что составляет рост на 7,5 процента. По расчетам, в первые девять месяцев текущего года через метрополитен ежедневно перевозилось в среднем 753,5 тысячи пассажиров.
По мнению специалистов, рост потока пассажиров связан с расширением сети метро и запуском новых станций. Кроме того, удобство метро, современные условия и быстрый транспорт способствуют увеличению числа пользователей среди населения.
Ожидается, что подобные направления развития и в дальнейшем будут способствовать увеличению числа пассажиров. Источник информации: One.uz.