O‘zbekistondagi 26 logistika markazi quruq portga aylandi
O‘zbekistonning 26 ta transport-logistika markaziga quruq port maqomi berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror Birlashgan Millatlar Tashkilotining Osiyo va Tinch okeani iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESCAP) doirasida Bangkok shahrida o‘tkazilgan yig‘ilishda qabul qilingan. Bu haqda Transport vazirligi ma’lum qildi.
Quruq portlar ro‘yxatiga Navoi Cargo markazi, Nukus markazi, Multimodal Trans Terminal hamda Termiz logistika markazi kiritilgan. Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston 2021 yilda quruq portlar haqidagi xalqaro bitimga qo‘shilgan edi.
Mazkur bitim dastlab Rossiya tashabbusi bilan ishlab chiqilgan bo‘lib, 2013 yilda Bangkok shahrida imzolangan. Hozirgacha Bangladesh, Hindiston, Qozog‘iston, Janubiy Koreya kabi davlatlar ham ushbu hujjatni ratifikatsiya qilgan.
Quruq portlar yuklarni qabul qilish, vaqtincha saqlash, bojxona tekshiruvlari va rasmiylashtirish kabi jarayonlarni amalga oshiradigan zamonaviy logistika markazlaridir. Odatda, bunday markazlar dengiz portlariga yaqin hududlarda joylashgan bo‘ladi.
Ushbu markazlarning faoliyati xalqaro savdoni rivojlantirish hamda yuk tashish jarayonlarini tezlashtirishga xizmat qiladi.

26 логистических центров в Узбекистане стали сухими портами
26 транспортно-логистическим центрам Узбекистана присвоен статус сухого порта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято на заседании, проведённом в Бангкоке в рамках Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана (ESCAP) Организации Объединённых Наций. Об этом сообщил Министерство транспорта.
В список сухих портов включены центр Navoi Cargo, центр Nukus, мультимодальный терминал Trans и логистический центр Termiz. Напомним, что Узбекистан присоединился к международному соглашению о сухих портах в 2021 году.
Данное соглашение изначально было разработано по инициативе России и подписано в 2013 году в Бангкоке. До настоящего времени этот документ ратифицировали такие страны, как Бангладеш, Индия, Казахстан, Южная Корея.
Сухие порты — это современные логистические центры, осуществляющие приём грузов, их временное хранение, таможенные проверки и оформление. Обычно такие центры расположены вблизи морских портов.
Деятельность этих центров способствует развитию международной торговли и ускорению процессов грузоперевозок.