O‘zbekiston va Ozarboyjon: Qardoshlik va mustahkam ittifoq
Ozarboyjon prezidenti Ilhom Aliyev O‘zbekiston va Ozarboyjon o‘rtasidagi aloqalarni yuksak baholab, ularni “qardoshlikka asoslangan mustahkam ittifoq” deb atadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zAga bergan intervyusida u ikki davlatni ming yillik tarix, umumiy ruh va milliy yaqinlik bog‘lab kelganini alohida ta’kidladi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, o‘zaro o‘xshash til, urf-odat, madaniy meros va ijtimoiy qadriyatlar ikki xalqni birlashtiruvchi asosiy omillardir.
Shuningdek, ularning bir-biriga nisbatan doimiy hurmati bu aloqalarning mustahkamligiga isbot bo‘lib xizmat qiladi. Aliyev ushbu munosabatlarning bugungi kunda ittifoqchilik darajasiga ko‘tarilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
U O‘zbekistonning Ozarboyjon hududiy yaxlitligini har doim qo‘llab-quvvatlab kelganini alohida ta’kidladi. Bu siyosiy yordam ikki davlat o‘rtasidagi ishonchning mustahkamligini yana bir bor tasdiqlaydi.
Ozarboyjon prezidenti O‘zbekistonning Qorabog‘ni tiklashdagi faol ishtirokini ham alohida e’tirof etdi. Fuzuliy shahrida O‘zbekiston tomonidan qurilgan va hozirda 600 nafar bolaga xizmat qilayotgan Mirzo Ulug‘bek maktabi bu do‘stlikning yorqin namunasi ekanini ta’kidladi.
Qorabog‘ni qayta tiklashga yordam berish tashabbusi bilan chiqqan birinchi davlat O‘zbekiston bo‘lgani, bu esa Ozarboyjon xalqi tomonidan chuqur hurmat bilan qabul qilinayotgani qayd etildi. Prezident Ilhom Aliyev ikki xalq o‘rtasidagi birodarlik ruhi kelajakda yanada mustahkamlanib, yangi qo‘shma loyihalar va strategik hamkorlik uchun keng imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi.

Узбекистан и Азербайджан: Братство и крепкий союз
Президент Азербайджана Ильхам Алиев высоко оценил отношения между Узбекистаном и Азербайджаном, назвав их «крепким союзом, основанным на братстве». Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью агентству УзА он особо подчеркнул, что две страны связаны тысячелетней историей, общим духом и национальной близостью. По словам президента, взаимное сходство языка, обычаев, культурного наследия и социальных ценностей являются основными факторами, объединяющими два народа.
Кроме того, постоянное уважение друг к другу служит доказательством прочности этих отношений. Алиев с удовлетворением отметил, что эти отношения сегодня поднялись до уровня союзничества.
Он особо подчеркнул, что Узбекистан всегда поддерживал территориальную целостность Азербайджана. Эта политическая поддержка вновь подтверждает прочность доверия между двумя странами.
Президент Азербайджана также особо отметил активное участие Узбекистана в восстановлении Карабаха. Школа Мирзо Улугбека в городе Физули, построенная Узбекистаном и в настоящее время обслуживающая 600 детей, является ярким примером этой дружбы.
Отмечено, что первой страной, выступившей с инициативой помочь в восстановлении Карабаха, стал Узбекистан, что глубоко уважается азербайджанским народом. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что дух братства между двумя народами в будущем будет еще крепче, создавая широкие возможности для новых совместных проектов и стратегического сотрудничества.