Temir yo‘l yo‘lovchilari soni 8 milliondan oshdi
O‘zbekiston Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-sentyabr oylarida temir yo‘l transporti orqali 8,1 milliondan ortiq yo‘lovchi tashilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 957,2 ming kishiga ko‘pdir. Ushbu ko‘rsatkich temir yo‘l orqali tashilayotgan yo‘lovchilar sonida barqaror o‘sish kuzatilayotganini ko‘rsatadi.
Statistik ma’lumotlar asosida hisob-kitob qilinganda, mazkur davrda har kuni o‘rtacha 29,8 ming nafar yo‘lovchi temir yo‘l xizmatidan foydalangan. Mutaxassislarning fikricha, bu holat mamlakatda ichki turizmning faollashishi va transport infratuzilmasining qulayligi bilan bog‘liq.
Temir yo‘l transporti sohasidagi bunday rivojlanish aholining transportga bo‘lgan ehtiyojini qondirish bilan birga, iqtisodiy o‘sishga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Qulay va xavfsiz xizmat ko‘rsatish tizimi yo‘lovchilarning temir yo‘lga bo‘lgan ishonchini oshirayotgani kuzatilmoqda.

Количество пассажиров железной дороги превысило 8 миллионов
По данным Национального статистического комитета Узбекистана, в период с января по сентябрь 2025 года железнодорожным транспортом было перевезено более 8,1 миллиона пассажиров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это на 957,2 тысячи человек больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Этот показатель свидетельствует о стабильном росте числа пассажиров, перевозимых железной дорогой.
По расчетам на основе статистических данных, в указанный период в среднем ежедневно железнодорожными услугами пользовались 29,8 тысячи пассажиров. По мнению специалистов, это связано с активизацией внутреннего туризма в стране и удобством транспортной инфраструктуры.
Такое развитие железнодорожного транспорта не только удовлетворяет потребности населения в транспорте, но и положительно влияет на экономический рост. Наблюдается повышение доверия пассажиров к железной дороге благодаря удобной и безопасной системе обслуживания.