O‘zbekiston 2025 yilda 1,3 mln dollarlik telefon eksport qildi
2025 yilning dastlabki to‘qqiz oyida O‘zbekiston 1,3 million AQSh dollari qiymatidagi mobil telefonlarni xorijga eksport qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatimiz Birlashgan Arab Amirliklari, Xitoy, Afg‘oniston, AQSh va Shveytsariyaga jami 4 mingdan ortiq telefon yetkazib bergan. Shu davrda O‘zbekistonga 3,2 million dona mobil telefon import qilindi.
Ushbu importning umumiy qiymati 370,8 million AQSh dollariga teng bo‘lib, bu o‘tgan yilga nisbatan 7,4 foizga ko‘pdir. Bu raqamlar mamlakatda mobil qurilmalarga bo‘lgan talab oshayotganini ko‘rsatadi.
Umuman olganda, 2025 yilning yanvar-avgust oylarida O‘zbekistonning umumiy eksport hajmi 26,8 milliard AQSh dollarini tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 33,3 foizga o‘sdi.

Узбекистан в 2025 году экспортировал телефоны на сумму 1,3 млн долларов
В первые девять месяцев 2025 года Узбекистан экспортировал мобильные телефоны на сумму 1,3 миллиона долларов США. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Комитета национальной статистики, наша страна поставила более 4 тысяч телефонов в Объединённые Арабские Эмираты, Китай, Афганистан, США и Швейцарию. За этот период в Узбекистан было импортировано 3,2 миллиона мобильных телефонов.
Общая стоимость этого импорта составила 370,8 миллиона долларов США, что на 7,4% больше по сравнению с прошлым годом. Эти цифры показывают растущий спрос на мобильные устройства в стране.
В целом, в период с января по август 2025 года общий объём экспорта Узбекистана составил 26,8 миллиарда долларов США. Этот показатель вырос на 33,3% по сравнению с прошлым годом.