Toshkent–London yo‘nalishida muntazam parvozlar yo‘lga qo‘yiladi
Qanot Sharq aviakompaniyasi Toshkent – London – Toshkent yo‘nalishida muntazam aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yishini rasman e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Transport vazirligi ma’lum qildi. Mazkur qatnovlar 2025-yil 15-dekabrdan boshlab amalga oshiriladi.
Parvozlar haftasiga ikki marta – dushanba va payshanba kunlari bajariladi. Ular uchun zamonaviy Airbus A321-XLR samolyotlari qo‘llaniladi.
Ushbu samolyotlar aviakompaniya tomonidan yangi qo‘shilgan model hisoblanadi. Buyuk Britaniyada samolyotlar Londondagi Gatvik xalqaro aeroportiga (LGW) qo‘nadi.
Mazkur yo‘nalishning yo‘lga qo‘yilishi O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasida aviaaloqalarni rivojlantirish maqsadida erishilgan kelishuvlar doirasida amalga oshirilmoqda. Shuningdek, avvalroq Centrum Air aviakompaniyasi Toshkentdan Maldiv orollariga parvozlarni yo‘lga qo‘ygani haqida xabar berilgan edi.
Bu kabi tashabbuslar O‘zbekistonning xalqaro aviaqatnovlarini kengaytirish borasidagi sa’y-harakatlarini yana bir bor tasdiqlaydi.

Регулярные рейсы по маршруту Ташкент–Лондон будут запущены
Авиакомпания Qanot Sharq официально объявила о запуске регулярных авиарейсов по маршруту Ташкент – Лондон – Ташкент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Министерство транспорта Узбекистана. Данные рейсы будут осуществляться с 15 декабря 2025 года.
Рейсы будут выполняться два раза в неделю – по понедельникам и четвергам. Для них будут использоваться современные самолёты Airbus A321-XLR.
Эти самолёты являются новой моделью, добавленной авиакомпанией. В Великобритании самолёты приземляются в международном аэропорту Гатвик (LGW) в Лондоне.
Запуск данного маршрута осуществляется в рамках достигнутых соглашений по развитию авиационного сообщения между Узбекистаном и Великобританией. Также ранее сообщалось, что авиакомпания Centrum Air запустила рейсы из Ташкента на Мальдивские острова.
Подобные инициативы ещё раз подтверждают усилия Узбекистана по расширению международных авиаперевозок.