O‘zbekistonda aholisi eng kam hududlar aniqlandi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil 1-oktyabr holatiga O‘zbekiston doimiy aholisi 38 069 116 nafarga yetgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu munosabat bilan aholisi eng kam bo‘lgan tuman va shaharlar ro‘yxati e’lon qilindi. Quyida mazkur hududlar haqida ma’lumot keltiriladi.
Ro‘yxatda birinchi o‘rinda G‘ozg‘on shahri bo‘lib, uning aholisi 9 429 nafarni tashkil qiladi. Keyingi o‘rinda Tomdi tumani joylashgan bo‘lib, bu yerda 15 199 kishi istiqomat qiladi.
Shirin shahri aholisi esa 19 421 nafarni tashkil etadi. Qorovulbozor tumani aholi soni bo‘yicha to‘rtinchi o‘rinda bo‘lib, bu yerda 20 608 kishi yashaydi.
Bo‘zatov tumanida esa 21 810 nafar aholi qayd etilgan. Ro‘yxatning keyingi o‘rinlarida Yangiobod (30 449 kishi), Mo‘ynoq (34 065 kishi), Konimex (36 922 kishi), Taxtako‘pir (38 871 kishi) va Uchquduq (39 937 kishi) kabi hududlar joylashgan.
Ushbu hududlarning aksari chekka mintaqalarda joylashgan bo‘lib, tabiiy sharoit va infratuzilmaning yetarlicha rivojlanmagani aholi sonining past bo‘lishiga sabab bo‘lmoqda. Manba: Milliy statistika qo‘mitasi.

В Узбекистане определены регионы с наименьшим населением
По данным Государственного комитета статистики, по состоянию на 1 октября 2025 года постоянное население Узбекистана достигло 38 069 116 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с этим был опубликован список районов и городов с наименьшим населением. Ниже приводится информация об этих территориях.
В списке на первом месте находится город Гузгон с населением 9 429 человек. На втором месте расположен район Томди, где проживает 15 199 человек.
Население города Ширин составляет 19 421 человек. Район Коровулбазар занимает четвёртое место по численности населения — здесь проживает 20 608 человек.
В районе Бозатов зарегистрировано 21 810 человек. В следующих позициях списка находятся такие территории, как Янгиобод (30 449 человек), Муйнак (34 065 человек), Конимех (36 922 человека), Тахтакупыр (38 871 человек) и Учкудук (39 937 человек).
Большинство этих районов расположены в отдалённых регионах, где природные условия и инфраструктура недостаточно развиты, что является причиной низкой численности населения. Источник: Государственный комитет статистики.