O‘zbekistonda aholisi eng kam hududlar ro‘yxati e’lon qilindi
O‘zbekistonda 2025 yil 1 oktyabr holatiga ko‘ra doimiy aholi soni 38 million 69 ming 116 nafarni tashkil qilgani e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi rasmiy ma’lumot berdi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatda aholisi nisbatan kam bo‘lgan hududlar ham mavjud.
Quyida aholisi eng kam bo‘lgan shahar va tumanlarning yangilangan ro‘yxati taqdim etiladi: 1. G‘ozg‘on shahri – 9 429 nafar, 2.
Tomdi tumani – 15 199 nafar, 3. Shirin shahri – 19 421 nafar, 4.
Qorovulbozor tumani – 20 608 nafar, 5. Bo‘zatov tumani – 21 810 nafar, 6.
Yangiobod tumani – 30 449 nafar, 7. Mo‘ynoq tumani – 34 065 nafar, 8.
Konimex tumani – 36 922 nafar, 9. Taxtako‘pir tumani – 38 871 nafar, 10.
Uchquduq tumani – 39 937 nafar. Ushbu ma’lumotlar mamlakat bo‘ylab demografik holatni o‘rganish, aholi zichligini tahlil qilish va hududlarning rivojlanish darajasini baholashda muhim ahamiyatga ega.

В Узбекистане объявлен список районов с наименьшим населением
В Узбекистане по состоянию на 1 октября 2025 года численность постоянного населения составила 38 миллионов 69 тысяч 116 человек. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом официально сообщила Национальная статистическая комиссия. Согласно статистическим данным, в стране также есть районы с относительно малым населением.
Ниже представлен обновленный список городов и районов с наименьшим населением: 1. Город Гозгон – 9 429 человек, 2.
Район Томди – 15 199 человек, 3. Город Ширин – 19 421 человек, 4.
Район Коровулбазар – 20 608 человек, 5. Район Бозатов – 21 810 человек, 6.
Район Янгиобод – 30 449 человек, 7. Район Муйноқ – 34 065 человек, 8.
Район Конимех – 36 922 человек, 9. Район Тахтакупыр – 38 871 человек, 10.
Район Учкудук – 39 937 человек. Эти данные имеют важное значение для изучения демографической ситуации по стране, анализа плотности населения и оценки уровня развития регионов.