Qosim-Jo‘mart To‘qayevga “Do‘stlik” ordeni topshirildi
Ko‘ksaroy qarorgohida qardosh mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan muhim marosim bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadbir davomida Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayevga O‘zbekistonning eng yuksak mukofotlaridan biri — “Oliy Darajali Do‘stlik” ordeni topshirildi. Ushbu mukofot To‘qayevning ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlashdagi shaxsiy hissasini e’tirof etish sifatida taqdim etildi.
Marosimda davlat rahbari ikki mamlakatni bog‘lab turgan do‘stlik, qo‘shnichilik va strategik sheriklik masalalariga to‘xtalib, so‘nggi yillarda bu munosabatlar yangi bosqichga chiqqanini ta’kidladi. Ikki tomonlama hamkorlikning rivojlanishi, savdo hajmining oshishi va turli sohalarda amalga oshirilayotgan yirik loyihalar bu aloqalarning amaliy natijalarga boy ekanini ko‘rsatmoqda.
Shuningdek, parlamentlar, hukumatlar, hududlar va biznes doiralari o‘rtasidagi faol muloqot, yoshlar almashinuvi va madaniy-gumanitar dasturlar ikki davlatni yanada yaqinlashtirayotgan omillar sifatida qayd etildi. Bu jarayonlar xalqlar o‘rtasidagi do‘stlikni mustahkamlashda muhim rol o‘ynamoqda.
Qosim-Jo‘mart To‘qayev xalqaro miqyosda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash, mintaqaviy hamjihatlikni rivojlantirish yo‘lidagi sa’y-harakatlari uchun ham e’tirof etildi. Uning tashabbuslari nafaqat Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasidagi, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasidagi ishonchli aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Mukofotni qabul qilar ekan, Qozog‘iston prezidenti O‘zbekiston rahbariyati va xalqiga chuqur minnatdorlik bildirdi. U ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stlik va ittifoqchilik ruhining kelgusida ham izchil rivojlanishiga ishonch bildirdi.
O‘zaro hurmat va qardoshlikka asoslangan bu munosabatlar kelajak avlodlar uchun mustahkam poydevor bo‘lib qolishi shubhasiz. Manba: zamin.uz

Касым-Жомарт Токаеву вручён орден «Дружба»
В Кокшетау прошла важная церемония, направленная на дальнейшее укрепление дружбы между братскими странами. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе мероприятия президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев был награждён одним из высших наград Узбекистана — орденом «Высшей степени дружбы». Эта награда была вручена в знак признания личного вклада Токаева в укрепление дружбы и сотрудничества между двумя странами.
На церемонии глава государства остановился на вопросах дружбы, соседства и стратегического партнёрства, связывающих две страны, подчеркнув, что за последние годы эти отношения вышли на новый уровень. Развитие двустороннего сотрудничества, рост объёмов торговли и крупные проекты в различных сферах свидетельствуют о практической результативности этих связей.
Также было отмечено, что активный диалог между парламентами, правительствами, регионами и бизнес-сообществами, обмен молодёжью и культурно-гуманитарные программы способствуют ещё большему сближению двух государств. Эти процессы играют важную роль в укреплении дружбы между народами.
Касым-Жомарт Токаев был признан за свои усилия по обеспечению мира и стабильности на международном уровне, а также за развитие регионального сотрудничества. Его инициативы служат укреплению надёжных связей не только между Казахстаном и Узбекистаном, но и во всём регионе Центральной Азии.
Принимая награду, президент Казахстана выразил глубокую благодарность руководству и народу Узбекистана. Он выразил уверенность в последовательном развитии духа дружбы и союзничества между двумя странами в будущем.
Эти отношения, основанные на взаимном уважении и братстве, без сомнения станут прочным фундаментом для будущих поколений. Источник: zamin.uz