Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi Toshkent shahrida bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbir doirasida O‘zbekiston poytaxti muhim diplomatik markazga aylandi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmonni Ko‘ksaroy qarorgohida qabul qildi.
Uchrashuv davomida tomonlar keng ko‘lamli masalalar bo‘yicha fikr almashishdi. Muloqot chog‘ida ikki tomonlama va ko‘p tomonlama darajadagi kelishuvlarning ijrosi muhokama qilindi.
Rahbarlar mavjud hamkorlik mexanizmlarining samaradorligini oshirish, ayrim sohalarda ishlarni tezlashtirish zarurligi haqida fikr bildirishdi. Suhbatlarda savdo-iqtisodiy aloqalarni kuchaytirish, hududlararo savdoni rivojlantirish hamda investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari alohida e’tiborga olindi.
Qishloq xo‘jaligi, sanoat, energetika, transport va logistika sohalaridagi hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirish yuzasidan takliflar o‘rtaga tashlandi. Shuningdek, prezidentlar xavfsizlik, barqaror rivojlanish, ekologik masalalar, chegarabo‘yi hamkorlik va suv-energetika resurslaridan oqilona foydalanish bo‘yicha fikr almashishdi.
Insonlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga ham alohida e’tibor qaratildi. Mintaqada ishonch va yaxshi qo‘shnichilik muhitini saqlash hamda yanada rivojlantirish umumiy maqsad sifatida belgilandi.
Toshkentdagi uchrashuvlar Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida siyosiy muloqot va iqtisodiy integratsiya yangi bosqichga ko‘tarilayotganini ko‘rsatdi. Rahbarlar mintaqaning umumiy manfaatlari yo‘lida hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini ta’kidlashdi.

Лидеры Центральной Азии обсудили сотрудничество в Ташкенте
Седьмое заседание Совета глав государств Центральной Азии прошло в городе Ташкенте. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данного мероприятия столица Узбекистана стала важным дипломатическим центром. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Президента Кыргызской Республики Садыр Жапарова и Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона в резиденции Куксарой.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по широкому кругу вопросов. Во время диалога обсуждалось выполнение двусторонних и многосторонних соглашений.
Лидеры выразили мнение о необходимости повышения эффективности существующих механизмов сотрудничества и ускорения работы в некоторых сферах. В беседах особое внимание уделялось укреплению торгово-экономических связей, развитию межрегиональной торговли и реализации инвестиционных проектов.
Были выдвинуты предложения по расширению возможностей сотрудничества в сельском хозяйстве, промышленности, энергетике, транспорте и логистике. Также президенты обменялись мнениями по вопросам безопасности, устойчивого развития, экологическим проблемам, приграничному сотрудничеству и рациональному использованию водно-энергетических ресурсов.
Особое внимание было уделено укреплению связей между людьми. В регионе была определена общая цель — сохранить и развивать атмосферу доверия и добрососедства.
Встречи в Ташкенте показали, что политический диалог и экономическая интеграция между государствами Центральной Азии выходят на новый уровень. Лидеры подчеркнули свою готовность продолжать сотрудничество в интересах региона.