Bekobodda yangi bog‘cha qurilishida pora va kamomad aniqlandi
Toshkent viloyatining Bekobod tumanida 2024-yil dekabr oyida foydalanishga topshirilgan yangi maktabgacha ta’lim tashkiloti binosi bo‘yicha prokuratura tomonidan tekshiruv o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tekshiruv davomida 176 million so‘mlik moliyaviy kamomad aniqlangan. Ushbu holat yuzasidan qurilish ishlarini amalga oshirgan mas’ul MCHJ rahbarlariga nisbatan Jinoyat kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Shuningdek, “Yagona buyurtmachi xizmati” davlat muassasasining bosh yuriskonsulti mazkur tekshiruv natijalarini ijobiy hal qilish uchun MCHJ rahbaridan 8 400 AQSH dollari miqdorida pora talab qilgani ma’lum bo‘ldi. U bu ishni o‘z mansabdor tanishlari yordamida hal qilishini bildirgan.
Davlat xavfsizlik xizmati Toshkent viloyati boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida bosh yuriskonsult talab qilgan mablag‘ni olayotgan paytda qo‘lga olindi. Hodisa joyida barcha dalillar rasmiylashtirildi.
Mazkur holat bo‘yicha gumondorga nisbatan Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “v” bandi (firibgarlik), shuningdek, 28 va 211-moddalari (pora olishga dalolat qilish) asosida jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Unga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilib, tergov harakatlari davom etmoqda.

В Бекабаде выявлены взятки и недостачи при строительстве нового детского сада
В Бекабадском районе Ташкентской области прокуратура провела проверку здания нового дошкольного образовательного учреждения, введённого в эксплуатацию в декабре 2024 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе проверки была выявлена финансовая недостача в размере 176 миллионов сумов. По данному факту в отношении руководителей ответственного ООО, осуществлявшего строительные работы, возбуждено уголовное дело по статье 167 Уголовного кодекса (присвоение или растрата).
Кроме того, стало известно, что главный юрисконсульт государственного учреждения «Единая служба заказчика» потребовал взятку в размере 8 400 долларов США у руководителя ООО для положительного решения результатов проверки. Он заявил, что решит этот вопрос с помощью своих влиятельных знакомых.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого Управлением государственной безопасности Ташкентской области, главный юрисконсульт был задержан при получении требуемой суммы. На месте происшествия были оформлены все доказательства.
По данному факту в отношении подозреваемого возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 168 пункту «в» (мошенничество), а также статьям 28 и 211 УК (дача взятки). В отношении него применена мера пресечения в виде заключения под стражу, следственные действия продолжаются.