Ertaga O‘zbekistonda iliq va quruq ob-havo kutilmoqda
"O‘zgidromet" xizmati 16-noyabr kuni O‘zbekistonda kuzatiladigan ob-havo haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prognozlarga ko‘ra, ertaga respublikaning barcha hududlarida osmon o‘zgaruvchan bo‘lsa-da, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol asosan sharq yo‘nalishidan esib turadi.
Toshkent shahrida ob-havo tinch va quruq bo‘lib, shamol tezligi 3–8 m/s atrofida bo‘ladi. Harorat kechasi 4–6 daraja iliq, kunduzi esa 18–20 darajagacha ko‘tariladi.
Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlarida osmon biroz o‘zgaruvchan bo‘lib, shamolning tezligi 7–12 m/s darajasida bo‘ladi. Kechasi harorat 2–7 daraja iliq, kunduzi esa 17–22 darajani tashkil etadi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham ob-havo xotirjam, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi. Harorat kechasi 4–9 daraja, kunduzi esa 17–22 darajagacha iliq bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Sirdaryo va Jizzax viloyatlarida ham xavo quruq va o‘zgaruvchan bo‘lib, shamol tezligi 7–12 m/s atrofida bo‘ladi. Harorat kechasi 2–7 daraja, kunduzi esa 17–22 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida esa nisbatan iliqroq ob-havo kuzatiladi. Kechasi harorat 2–7 daraja, kunduzi esa 19–24 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
Farg‘ona vodiysi viloyatlarida — Andijon, Namangan va Farg‘onada ham ob-havo tinch bo‘lib, shamol 5–10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 2–7 daraja, kunduzi esa 15–20 darajani tashkil etadi.
Tog‘li hududlarda ham ob-havo yog‘ingarchiliksiz bo‘lib, harorat kechasi 2–7 daraja, kunduzi esa 12–17 daraja iliq bo‘ladi. Umuman olganda, ertangi kun mamlakat bo‘ylab iliq va qulay ob-havo bilan boshlanadi.

Завтра в Узбекистане ожидается теплая и сухая погода
Служба "Узгидромет" предоставила информацию о погоде в Узбекистане на 16 ноября. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно прогнозам, завтра во всех регионах республики небо будет переменной облачности, осадков не ожидается. Ветер преимущественно восточного направления.
В Ташкенте погода будет спокойной и сухой, скорость ветра составит около 3–8 м/с. Температура ночью 4–6 градусов тепла, днем поднимется до 18–20 градусов.
В Каракалпакстане и Хорезмской области небо будет немного переменной облачности, скорость ветра составит 7–12 м/с. Ночью температура 2–7 градусов тепла, днем — 17–22 градуса.
В Бухарской и Навоийской областях также ожидается спокойная погода без осадков. Температура ночью 4–9 градусов, днем — до 17–22 градусов тепла.
В Ташкентской, Самаркандской, Сырдарьинской и Джизакской областях воздух будет сухим и переменной облачности, скорость ветра около 7–12 м/с. Температура ночью 2–7 градусов, днем — 17–22 градуса тепла.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях ожидается относительно теплая погода. Ночью температура 2–7 градусов, днем может подняться до 19–24 градусов.
В регионах Ферганской долины — Андижане, Намангане и Фергане — погода будет спокойной, ветер дует со скоростью 5–10 м/с. Температура ночью 2–7 градусов, днем — 15–20 градусов.
В горных районах также ожидается безосадочная погода, температура ночью 2–7 градусов, днем — 12–17 градусов тепла. В целом, завтрашний день по всей стране начнется с теплой и комфортной погоды.