O‘zbekiston YEOTning yagona tranzit tizimiga qo‘shiladi
O‘zbekiston Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqining yagona tranzit tizimiga qo‘shilish bo‘yicha ishlarni boshlashga tayyorligini tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 13-noyabr kuni Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqining bojxona hamkorligi bo‘yicha vaziri Ruslan Davыdov va O‘zbekiston Davlat bojxona qo‘mitasi raisi Akmalxo‘ja Mavlonov o‘rtasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ma’lum qilindi. Yagona tranzit tizimiga qo‘shilish bojxona jarayonlarini soddalashtirish va yuklarni tezroq yetkazib berishga xizmat qiladi.
Bu tashabbus nafaqat tranzit jarayonlarini yengillashtiradi, balki tashqi savdoni shaffoflashtirish va nazoratni kuchaytirishga ham yordam beradi. Uchrashuv davomida tovarlar va transport vositalari haqidagi bojxona ma’lumotlarini almashish masalalari ham muhokama qilindi.
Ruslan Davыdov uchrashuv chog‘ida O‘zbekistondagi target-markaz va elektron deklaratsiya markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdi. U nazorat jarayonlariga sun’iy intellektni joriy etish va inspektorlar ishini baholash tizimining ahamiyatini alohida ta’kidladi.
Bundan tashqari, YEOT doirasida elektron navigatsiya plombalaridan foydalanish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi. Xususan, Toshkent—Sankt-Peterburg yo‘nalishida mazkur texnologiyani qo‘llash istiqbollari muhokama qilindi.

Узбекистан присоединится к единой транзитной системе ЕАЭС
Узбекистан подтвердил готовность начать работу по присоединению к единой транзитной системе Евразийского экономического союза. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом было сообщено 13 ноября на встрече между министром таможенного сотрудничества Евразийского экономического союза Русланом Давыдовым и председателем Государственного таможенного комитета Узбекистана Акмалходжей Мавлоновым. Присоединение к единой транзитной системе направлено на упрощение таможенных процедур и ускорение доставки грузов.
Эта инициатива не только облегчит транзитные процессы, но и поможет повысить прозрачность внешней торговли и усилить контроль. Во время встречи также обсуждались вопросы обмена таможенной информацией о товарах и транспортных средствах.
Руслан Давыдов во время встречи подробно ознакомился с деятельностью целевого центра и центра электронного декларирования в Узбекистане. Он особо подчеркнул важность внедрения искусственного интеллекта в процессы контроля и системы оценки работы инспекторов.
Кроме того, в рамках ЕАЭС рассматривались возможности использования электронных навигационных пломб. В частности, обсуждались перспективы применения данной технологии на маршруте Ташкент—Санкт-Петербург.
Ожидается, что данное сотрудничество будет способствовать модернизации процессов внешней торговли и совершенствованию международной транспортной системы. Источник информации: zamin.uz.