O‘zbekistonda litsenziyalar va ruxsatnomalarni olish jarayonlari soddalashtirilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Adliya vazirligi davlat rahbari farmoniga asoslanib, rasmiy xabar berdi. Mazkur o‘zgarishlar 2026-yil 1-yanvardan kuchga kiradi.
Yangi tartibga ko‘ra, yakka tartibdagi tadbirkorlar (YaTT) o‘z brend nomiga ega bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Shuningdek, YaTT shaxsiy ma’lumotlarida o‘zgarishlar yuz bergan taqdirda, bu o‘zgarishlar litsenziyalar va ruxsatnomalarga avtomatik tarzda, bepul kiritiladi.
Ushbu mexanizm tadbirkorlar uchun qo‘shimcha qulaylik yaratadi. Bundan tashqari, tadbirkorlar o‘zlari uchun zarur xizmatlardan foydalanish jarayonini yanada qulaylashtirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Masalan, barcha xizmatlar uchun yagona QR-kod orqali to‘lov amalga oshirilishi mumkin bo‘ladi. Shuningdek, litsenziya va ruxsatnomalarni olish uchun hujjatlarni oldindan baholash tizimi joriy etiladi.
Bu esa tadbirkorlar uchun vaqt va resurslarni tejashga xizmat qiladi. Mazkur yangiliklar mamlakatda tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.

Процесс получения лицензии будет упрощён, созданы удобства
В Узбекистане планируется упростить процессы получения лицензий и разрешений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом официально сообщило Министерство юстиции на основании указа главы государства. Эти изменения вступят в силу с 1 января 2026 года.
Согласно новому порядку, индивидуальные предприниматели (ИП) получат возможность иметь собственное название бренда. Также, в случае изменений в личных данных ИП, эти изменения будут автоматически и бесплатно вноситься в лицензии и разрешения.
Этот механизм создаст дополнительные удобства для предпринимателей. Кроме того, предприниматели смогут еще более удобно пользоваться необходимыми для них услугами.
Например, оплата всех услуг будет возможна через единый QR-код. Также будет внедрена система предварительной оценки документов для получения лицензий и разрешений.
Это позволит предпринимателям экономить время и ресурсы. Эти нововведения направлены на поддержку предпринимательской деятельности в стране.