O‘zbekiston va Turkmaniston hamkorligi yangi bosqichda
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov Toshkentda, Ko‘ksaroy qarorgohida rasmiy delegatsiyalar ishtirokida kengaytirilgan muzokaralar o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbarlari uchrashuv avvalida Turkmaniston Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi ikki qardosh xalq orasidagi ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik aloqalarining mustahkamligini ko‘rsatuvchi muhim voqea ekanini ta’kidladilar. Muzokaralarda ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Savdo, transport, energetika, suv xo‘jaligi kabi sohalarda erishilgan yutuqlar yuqori baholandi. Shuningdek, so‘nggi yillarda o‘zaro savdo hajmining ikki baravar oshib, 1 milliard dollardan oshgani qayd etildi.
Yaqin kelajakda bu ko‘rsatkichni 2 milliard dollarga yetkazish uchun barcha imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi. “Shovot–Toshhovuz” chegaraoldi savdo zonasining ishga tushirilishi tovar ayirboshlashni rivojlantirishda muhim qadam sifatida e’tirof etildi.
Ushbu tajribani “Olot–Farab” hududida ham qo‘llash bo‘yicha kelishuvga erishildi. Sanoat kooperatsiyasini kengaytirish maqsadida qurilish materiallari, farmatsevtika, oziq-ovqat mahsulotlari va boshqa talab yuqori bo‘lgan tovarlarni ishlab chiqarish bo‘yicha yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Energetika sohasida istiqbolli konlarni birgalikda o‘zlashtirish va hamkorlikni yanada chuqurlashtirish bo‘yicha kelishuvlar imzolandi. Transport sohasida esa yuk tashish hajmini oshirish, bojxona va logistika jarayonlarini soddalashtirish, shuningdek, Turkmanboshi portini birgalikda rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar Toshkent va Ashxobod o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni qayta tiklashga kelishib oldi. Gumanitar sohadagi hamkorlikning ahamiyati alohida qayd etildi.
Urganch va Toshkentda o‘tkazilgan Turkmaniston madaniyati kunlari va turkman filmlari namoyishlari katta qiziqish uyg‘otgani ta’kidlandi. Kelgusida o‘zaro konsertlar, teatr safarlari, Xivada yoshlar forumini tashkil etish va qo‘shma filmlar ishlab chiqarish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlari erishilgan barcha kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash va tasdiqlash bo‘yicha topshiriqlar berdi. Rasmiy uchrashuvlar natijalari ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.

Сотрудничество Узбекистана и Туркменистана на новом этапе
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов провели в Ташкенте, в резиденции Куксарой, расширенные переговоры с участием официальных делегаций. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государств в начале встречи подчеркнули, что государственный визит Президента Туркменистана в Узбекистан является важным событием, подтверждающим многовековую дружбу и хорошие соседские отношения между двумя братскими народами. В ходе переговоров обсуждались вопросы дальнейшего укрепления дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между двумя странами.
Были высоко оценены достижения в таких сферах, как торговля, транспорт, энергетика и водное хозяйство. Также отмечено, что в последние годы объем взаимной торговли удвоился и превысил 1 миллиард долларов.
Подчеркнуто, что в ближайшем будущем имеются все возможности для увеличения этого показателя до 2 миллиардов долларов. Запуск приграничной торговой зоны «Шават–Тошховуз» признан важным шагом в развитии товарообмена.
Достигнута договоренность о применении этого опыта и в районе «Олот–Фараб». Было отмечено важное значение реализации новых совместных проектов по производству строительных материалов, фармацевтической продукции, пищевых товаров и других востребованных товаров с целью расширения промышленной кооперации.
В энергетической сфере подписаны соглашения о совместной разработке перспективных месторождений и углублении сотрудничества. В транспортной области обсуждались вопросы увеличения объема грузоперевозок, упрощения таможенных и логистических процедур, а также совместного развития порта Туркменбаши.
Стороны договорились о возобновлении прямых авиарейсов между Ташкентом и Ашхабадом. Особо отмечена важность сотрудничества в гуманитарной сфере.
Отмечено, что дни культуры Туркменистана и показы туркменских фильмов, проведенные в Ургенче и Ташкенте, вызвали большой интерес. Достигнуты договоренности о проведении взаимных концертов, театральных гастролей, организации молодежного форума в Хиве и совместном производстве фильмов.
По итогам переговоров главы государств дали поручения по подготовке и утверждению «дорожной карты» по реализации всех достигнутых соглашений. Ожидается, что результаты официальных встреч выведут сотрудничество между двумя странами на новый уровень.