Sanitar xulosa olish tartibi soddalashtirildi
Hukumat tomonidan yangi qaror qabul qilinib, oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga sanitariya-epidemiologik xulosa berish tartibi yangilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu reglament ishlab chiqaruvchilar, importyorlar va tadbirkorlar uchun aniq, tushunarli va tezkor mexanizmlarni joriy etishni maqsad qilgan. Endilikda mahsulotlarga beriladigan sanitar xulosa uch yilgacha amal qiladi.
Bu esa tadbirkorlar uchun ortiqcha byurokratik jarayonlarni kamaytirib, ish jarayonlarini barqarorlashtiradi. Shuningdek, chetdan keltirilgan mahsulotlarga xulosa yaroqlilik muddatiga mos ravishda rasmiylashtiriladi.
Agar mahsulotning yaroqlilik muddati ko‘rsatilmagan bo‘lsa, unga muddatsiz xulosa berilishi mumkin. Davlat nazoratining asosiy maqsadi — bozorga xavfsiz va iste’molchilar uchun ishonchli mahsulot chiqishini ta’minlashdir.
Sanitar xulosa olish quyidagi holatlarda talab etiladi: yangi turdagi mahsulot ishlab chiqarilganda, mavjud mahsulot tarkibi o‘zgartirilganda, texnologik jarayon yoki jihozlarda o‘zgarishlar kiritilganda, tajriba mahsulotlari tayyorlanganda, respublikaga import qilinadigan mahsulotlar uchun va xulosa muddati tugaganda. Ariza beruvchilar xulosa olish uchun Davlat xizmatlari markazlariga murojaat qilishlari yoki my.gov.uz portali orqali onlayn ariza yuborishlari mumkin.
Bu jarayon tadbirkorlar uchun ortiqcha qog‘ozbozlikni bartaraf etishga qaratilgan. Barcha xulosalar elektron shaklda QR-kod bilan tasdiqlanadi va bir ish kuni ichida arizachining shaxsiy kabinetiga yuboriladi.

Порядок получения санитарного заключения упрощён
Правительство приняло новое решение, обновив порядок выдачи санитарно-эпидемиологических заключений на продукты питания и сельскохозяйственную продукцию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный регламент направлен на внедрение чётких, понятных и оперативных механизмов для производителей, импортеров и предпринимателей. Теперь санитарное заключение на продукцию действует до трёх лет.
Это позволит предпринимателям сократить излишние бюрократические процедуры и стабилизировать рабочие процессы. Кроме того, заключения на импортируемую продукцию оформляются в соответствии с сроком годности.
Если срок годности продукции не указан, может быть выдано бессрочное заключение. Основная цель государственного контроля — обеспечить выход на рынок безопасной и надёжной для потребителей продукции.
Получение санитарного заключения требуется в следующих случаях: при производстве нового вида продукции, изменении состава существующей продукции, внесении изменений в технологический процесс или оборудование, изготовлении опытных образцов, для импортируемой продукции и по истечении срока действия заключения. Заявители могут обращаться за заключением в Центры государственных услуг или подавать онлайн-заявку через портал my.gov.uz.
Этот процесс направлен на устранение излишней бумажной волокиты для предпринимателей. Все заключения подтверждаются в электронном виде с QR-кодом и направляются в личный кабинет заявителя в течение одного рабочего дня.
Новый регламент оценивается как важный шаг, направленный на повышение безопасности потребителей, усиление контроля качества продукции на рынке и создание удобных условий для предпринимателей. Источник: One.uz.