O‘zbekiston va Turkmaniston Qo‘shma bayonot imzoladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov Ko‘ksaroy qarorgohida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida Qo‘shma bayonot imzoladilar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muzokaralar davomida ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga qaratilgan bir qator hujjatlar almashildi. Imzolangan hujjatlar orasida O‘zbekiston va Turkmaniston chegaraoldi savdo zonasi faoliyati to‘g‘risidagi shartnoma, sog‘liqni saqlash va tibbiyot fani sohasidagi hamkorlik bitimi, qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga oid bitim, favqulodda vaziyatlarning oldini olish va oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha hukumatlararo bitimga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi bayonnoma hamda xalqaro avtomobil transportida yo‘lovchi va yuk tashish sohasidagi bitimga o‘zgartirishlar kiritish hujjatlari bor.
Shuningdek, madaniyat, adliya, o‘rmon xo‘jaligi, biologik xavfsizlik kabi sohalarda hamkorlikni rivojlantirishga oid dasturlar va memorandumlar qabul qilindi. Hududlararo aloqalarni mustahkamlash maqsadida Surxondaryo, Qashqadaryo, Toshkent viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasi hokimliklari Turkmanistonning turli viloyatlari bilan savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha bitimlar imzoladi.
Ushbu hujjatlar ikki davlat o‘rtasidagi savdo-sotiq hajmini oshirish, transport va logistika imkoniyatlaridan samarali foydalanish, shuningdek, gumanitar va ilmiy hamkorlikni rivojlantirish uchun mustahkam huquqiy asos yaratadi. Bu kelishuvlar ikki tomonlama munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qiladi (manba: zamin.uz).

Узбекистан и Туркменистан подписали совместное заявление
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов по итогам переговоров, прошедших в резиденции Коксарой, подписали Совместное заявление. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе переговоров были обменены ряд документов, направленных на укрепление двусторонних отношений. Среди подписанных документов — соглашение о деятельности приграничной торговой зоны между Узбекистаном и Туркменистаном, соглашение о сотрудничестве в области здравоохранения и медицинской науки, договор о развитии сельского хозяйства, протокол о внесении изменений в межправительственное соглашение по предупреждению чрезвычайных ситуаций и ликвидации их последствий, а также документы о внесении изменений в соглашение о международных автомобильных перевозках пассажиров и грузов.
Кроме того, были приняты программы и меморандумы о развитии сотрудничества в сферах культуры, юстиции, лесного хозяйства, биобезопасности и других областях. В целях укрепления межрегиональных связей администрации Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Ташкентской областей и Республики Каракалпакстан подписали соглашения с различными регионами Туркменистана о развитии торгово-экономических, научно-технических и культурных связей.
Эти документы создают прочную правовую основу для увеличения объёмов торговли между двумя государствами, эффективного использования транспортно-логистических возможностей, а также развития гуманитарного и научного сотрудничества. Данные соглашения способствуют переходу двусторонних отношений на новый уровень (источник: zamin.uz).