Poytaxt havosining sifati keskin yomonlashgani haqida ma’lumot berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
"O‘zgidromet" xizmati bergan xabarga ko‘ra, bu holat bir necha kun davom etishi mumkin. 16-noyabr kuni soat 20:00 da o‘tkazilgan o‘lchovlarga ko‘ra, havodagi mayda zarrachalar miqdori belgilangan me’yordan ancha oshib ketgan.
Xususan, PM10 ko‘rsatkichi 373 mkg/m³ ga yetgan bo‘lib, bu ruxsat etilgan normadan bir yarim barobar yuqori. PM2.5 miqdori esa 202 mkg/m³ ni tashkil etgan, bu esa ruxsat etilgan darajadan uch barobardan ham ko‘proqdir.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu o‘zgarishlar inversiya jarayoni tufayli yuzaga kelgan. Haroratning keskin o‘zgarishi natijasida havo qatlamlari bir-biriga qulflanadi va bu mayda zarrachalarning yerga tushmasdan atmosferada to‘planib qolishiga olib keladi.
Mutasaddilar ushbu holat bir necha kun davom etishi mumkinligini aytib, fuqarolarga ehtiyot choralarini ko‘rishni tavsiya qilmoqda. Xususan, tashqarida uzoq vaqt bo‘lishdan saqlanish, zarurat tug‘ilganda himoya niqoblaridan foydalanish maqsadga muvofiq ekani qayd etildi.
“Havo tarkibidagi bunday keskin o‘zgarishlar nafaqat poytaxtda, balki shimoliy va markaziy hududlarda ham kuzatilmoqda. Shuning uchun fuqarolardan o‘z sog‘lig‘iga jiddiy e’tibor qaratish so‘raladi”, — deyiladi xabarda.

Воздух Ташкента загрязнен в три раза больше нормы
По данным службы "Узгидромет", эта ситуация может продолжаться несколько дней. Согласно измерениям, проведённым 16 ноября в 20:00, количество мелких частиц в воздухе значительно превысило установленную норму.
В частности, показатель PM10 достиг 373 мкг/м³, что в полтора раза выше допустимой нормы. Количество PM2.5 составило 202 мкг/м³, что более чем в три раза превышает разрешённый уровень.
По словам специалистов, эти изменения вызваны процессом инверсии. В результате резких изменений температуры воздушные слои блокируются друг с другом, что приводит к накоплению мелких частиц в атмосфере без их оседания на землю.
Ответственные лица отмечают, что эта ситуация может продолжаться несколько дней и рекомендуют гражданам принимать меры предосторожности. В частности, рекомендуется избегать длительного пребывания на улице и при необходимости использовать защитные маски.
«Такие резкие изменения в составе воздуха наблюдаются не только в столице, но и в северных и центральных регионах. Поэтому гражданам настоятельно рекомендуется серьёзно заботиться о своём здоровье», — говорится в сообщении.