Ish haqi o‘sishi uy-joy narxlaridan oshdi
O‘zbekiston Markaziy banki hisobotlariga ko‘ra, 2021 yildan beri birinchi marta ish haqi o‘sish sur’ati uy-joy narxlarining oshishidan yuqori bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumot Markaziy bankning 2023 yilning birinchi yarmiga oid moliyaviy barqarorlik hisobotida qayd etilgan. 2023 yil iyul oyining boshida mamlakatdagi o‘rtacha nominal ish haqi 17 foizga oshgan.
Shu bilan birga, "uy-joy narxi va ish haqi" indeksi 0,3 foizga pasaygan. Biroq, uy-joyga bo‘lgan talab hali ham yuqori darajada saqlanib qolmoqda.
Misol uchun, iyul oyining boshida O‘zbekistonda 177,5 mingta oldi-sotdi shartnomasi imzolangan bo‘lib, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 11 foizga ko‘pdir. Ipoteka kreditlari bo‘yicha ham o‘zgarishlar kuzatilgan.
O‘rtacha ipoteka krediti stavkasi yil davomida 0,4 foizga pasayib, 19,2 foizni tashkil etdi. Kredit muddati esa olti oyga oshib, o‘rtacha 17,2 yilga tenglashdi.
2023 yilning yanvar-sentabr oylarida mamlakatda 136,5 mingta kvartira sotilgan. Oldi-sotdi bitimlari soni yiliga 10,6 foizga oshgani qayd etilgan.
Eng katta o‘sish Jizzax viloyatida kuzatilib, u yerda bitimlar soni yarim yil davomida 30 foizga oshgan. Keyingi o‘rinlarda Navoiy va Surxondaryo viloyatlari joylashgan.

Рост заработной платы превысил рост цен на жильё
Согласно отчетам Центрального банка Узбекистана, впервые с 2021 года темпы роста заработной платы превысили рост цен на жилье. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти данные отражены в отчете Центрального банка о финансовой стабильности за первое полугодие 2023 года. В начале июля 2023 года средняя номинальная заработная плата в стране выросла на 17 процентов.
При этом индекс «цены на жилье и заработная плата» снизился на 0,3 процента. Однако спрос на жилье по-прежнему остается высоким.
Например, в начале июля в Узбекистане было подписано 177,5 тысячи договоров купли-продажи, что на 11 процентов больше по сравнению с тем же периодом прошлого года. Также наблюдаются изменения по ипотечным кредитам.
Средняя ставка по ипотечным кредитам за год снизилась на 0,4 процента и составила 19,2 процента. Срок кредита увеличился на шесть месяцев и в среднем достиг 17,2 года.
В период с января по сентябрь 2023 года в стране было продано 136,5 тысячи квартир. Отмечен рост количества сделок купли-продажи на 10,6 процента в годовом выражении.
Наибольший рост зафиксирован в Джизакской области, где количество сделок за полгода увеличилось на 30 процентов. Следующими по росту идут Навоийская и Сурхандарьинская области.