Serdar Berdimuhamedov “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlandi
Turkmaniston prezidenti Serdar Berdimuhamedov O‘zbekistonning eng yuqori mukofoti — “Oliy Darajali Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining matbuot xizmati ma’lum qildi. Mazkur mukofot 17-noyabr kuni Toshkentdagi “Ko‘ksaroy” qarorgohida o‘tkazilgan tantanali marosimda topshirildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu mukofot Turkmaniston rahbarining O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stona va strategik aloqalarni mustahkamlash borasidagi xizmatlarini e’tirof etishini ta’kidladi. Bu mukofot ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiluvchi ramz sifatida baholandi.
Serdar Berdimuhamedovning xizmatlari orasida savdo-iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirish va “Shovot-Dashoguz” yirik chegara zonasini ishga tushirish kabi tashabbuslar alohida e’tirof etildi. Turkmaniston prezidenti Serdar Berdimuhamedov O‘zbekiston rahbari tomonidan ko‘rsatilgan yuksak ehtirom uchun o‘z minnatdorligini bildirib, ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga intilishini ta’kidladi.

Сердар Бердымухамедов награждён орденом «Дружба»
Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов был награждён высшей наградой Узбекистана — орденом «Высшей степени Дружбы». Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба Президента Республики Узбекистан. Данная награда была вручена 17 ноября на торжественной церемонии, прошедшей в резиденции «Коксарой» в Ташкенте.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что эта награда является признанием заслуг лидера Туркменистана в укреплении дружественных и стратегических связей между Узбекистаном и Туркменистаном. Эта награда была оценена как символ, способствующий дальнейшему укреплению дружбы и сотрудничества между двумя государствами.
Среди заслуг Сердара Бердымухамедова особо отметили развитие торгово-экономических отношений и инициативы по запуску крупной приграничной зоны «Шовот-Дашогуз». Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов выразил благодарность руководителю Узбекистана за оказанное высокое уважение и подчеркнул стремление к дальнейшему развитию сотрудничества между двумя странами.