O‘zbekistonda tadbirkorlikni boshlash uchun yana bir qulaylik joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2026 yildan boshlab, “Biznesni 15 daqiqada ochish” tizimi amaliyotga tatbiq qilinadi. Ushbu yangilik tufayli tadbirkorlikni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayoni sezilarli darajada tezlashadi va ortiqcha vaqt talab qiluvchi amaliyotlar yo‘q qilinadi.
Yangi tartibga muvofiq, biznesni rasmiylashtirish uchun murojaat qilgan fuqaroning arizasi qabul qilingan zahoti bir nechta xizmatlar avtomatik ravishda amalga oshiriladi. Jumladan: elektron raqamli imzo shakllantiriladi, bank tomonidan hisob raqami ochiladi, istak bo‘yicha ijara shartnomasi rasmiylashtiriladi, kassa apparati soliq idorasida avtomatik ro‘yxatdan o‘tkaziladi va tegishli davlat tashkilotlariga zarur xabarnomalar yuboriladi.
Eng muhimi, hozirgi kunda 7 kun davom etadigan jarayon endi bor-yo‘g‘i 15 daqiqaga qisqartiriladi. Bu esa tadbirkorlikni boshlashni rejalashtirayotganlar uchun katta imkoniyat bo‘lib, vaqt va resurslarni tejash imkonini beradi.

Система открытия бизнеса за 15 минут внедряется
В Узбекистане вводится еще одно удобство для начала предпринимательской деятельности. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 2026 года будет внедрена система «Открытие бизнеса за 15 минут». Благодаря этой новации процесс регистрации предпринимательства значительно ускорится, и будут устранены операции, требующие лишнего времени.
В соответствии с новым порядком, сразу после принятия заявления гражданина на оформление бизнеса несколько услуг будут выполняться автоматически. В частности: формируется электронная цифровая подпись, открывается счет в банке, по желанию оформляется договор аренды, кассовый аппарат автоматически регистрируется в налоговой службе, а соответствующие государственные организации получают необходимые уведомления.
Самое главное, что процесс, который сейчас занимает 7 дней, сократится всего до 15 минут. Это станет большой возможностью для тех, кто планирует начать предпринимательскую деятельность, позволяя экономить время и ресурсы.
Введение этой новации свидетельствует о стремлении государства развивать деловую активность. (Источник: zamin.uz)