O‘zbekiston va Turkmaniston aviareyslarni qayta tiklaydi
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish borasida muhim qadam tashlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Toshkent va Ashxobod shaharlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviareyslarning qayta tiklanishi bo‘yicha qaror qabul qilindi. Ushbu kelishuv ikki davlat prezidentlari Shavkat Mirziyoyev va Serdar Berdimuhamedov o‘rtasida o‘tkazilgan kengaytirilgan formatdagi muzokaralar natijasida amalga oshirildi.
Muzokaralar davomida ikki tomonlama savdo aloqalarini faollashtirish masalasi alohida muhokama qilindi. Xususan, “Shovot – Dashoguz” chegara savdo zonasining ishga tushirilishi muhim qadam sifatida baholandi.
Mazkur zona faoliyatining yo‘lga qo‘yilishi ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini sezilarli darajada oshirishi kutilmoqda. Shuningdek, tomonlar bu tajribani boshqa chegaradosh hududlarga, jumladan, “Olot – Farob” mintaqasiga ham tatbiq etish masalasini o‘rganishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Yer usti savdosidan tashqari, davlatlar Turkmanboshi portini birgalikda rivojlantirish bo‘yicha ham kelishuvga erishdilar. Bu kelishuv mintaqadagi iqtisodiy hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Узбекистан и Туркменистан восстанавливают авиарейсы
Сделан важный шаг в развитии сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном. Об этом сообщает Zamin.uz.
Принято решение о возобновлении прямых авиарейсов между городами Ташкент и Ашхабад. Это соглашение было достигнуто в результате расширенных переговоров между президентами двух стран Шавкатом Мирзиёевым и Сердаром Бердымухамедовым.
В ходе переговоров особое внимание было уделено активизации двусторонних торговых связей. В частности, запуск приграничной торговой зоны «Шават – Дашогуз» был оценен как важный шаг.
Ожидается, что функционирование этой зоны значительно увеличит объем товарооборота между двумя странами. Кроме того, стороны выразили готовность изучить возможность применения этого опыта в других приграничных регионах, включая район «Алат – Фараб».
Помимо наземной торговли, страны также достигли соглашения о совместном развитии порта Туркменбаши. Это соглашение будет способствовать дальнейшему укреплению экономического сотрудничества в регионе.