Qashqadaryo viloyatida noqonuniy oltin savdosi bilan bog‘liq holat fosh etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati viloyat boshqarmasi hamda Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari tomonidan Samarqand viloyati, Kattaqo‘rg‘on tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida qonunga xilof ravishda oltin savdosi bilan shug‘ullangan shaxslar qo‘lga olindi. Aniqlanishicha, Navoiy va Samarqand viloyatlarida yashovchi, 1982, 1984 va 1996-yillarda tug‘ilgan uch nafar fuqaro jami 475 gramm og‘irlikdagi ikki bo‘lak oltin quymasini sotishga kelishib, xaridordan avvaldan 500 million so‘m pul olgan vaqtlarida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Davlat asillik darajasi nazorati inspeksiyasi tomonidan berilgan xulosaga ko‘ra, 994 asillik darajasiga ega bo‘lgan ushbu oltin quymalarning sof og‘irligi 472 grammni tashkil etib, ularning umumiy qiymati 740,4 million so‘mga tengligi aniqlangan. Hozirda mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 177-moddasi 4-qismi "a" bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu shaxslardan ikki nafari ilgari sudlangan bo‘lib, ulardan biri hozirda axloq tuzatish ishlari jazosini o‘tamoqda.

В Кашкадарье раскрыта незаконная торговля золотом
В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками областного управления Государственной службы безопасности и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями в Самаркандской области, Катакаургонском районе, были задержаны лица, занимавшиеся незаконной торговлей золотом. Как выяснилось, трое граждан, проживающих в Навоийской и Самаркандской областях, рожденные в 1982, 1984 и 1996 годах, договорились о продаже двух слитков золота общим весом 475 граммов и были задержаны с вещественными доказательствами в момент получения от покупателя аванса в размере 500 миллионов сум.
Согласно заключению Инспекции по контролю за степенью пробы драгоценных металлов, чистый вес этих золотых слитков с пробой 994 составляет 472 грамма, а их общая стоимость оценивается в 740,4 миллиона сум. В настоящее время по данному факту возбуждено уголовное дело по статье 177, часть 4, пункт "а" Уголовного кодекса, ведется следствие.
Известно, что двое из этих лиц ранее были судимы, один из них в настоящее время отбывает наказание в виде исправительных работ.