O‘zbekistonda sement importi 8,6 barobar kamaydi
2025 yilning yanvar-sentabr oylarida O‘zbekistonga jami 72 ming tonna sement import qilingan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 8,6 barobar kamroqni tashkil etdi. Ushbu ma’lumot Davlat statistika qo‘mitasi hisobotida keltirilgan.
Pul ekvivalentida olib qaralganda, sement importi miqdori 4,4 million dollarni tashkil etdi. Asosiy yetkazib beruvchi mamlakat sifatida Qozog‘iston yetakchilik qilmoqda.
Ushbu davlatdan 33,7 ming tonna sement import qilingan. Ikkinchi o‘rinda Eron joylashib, u 31,2 ming tonna sement yetkazib bergan.
Shuningdek, Qirg‘iziston va Tojikiston mos ravishda 2,7 ming tonna va 2,5 ming tonna sement eksport qilgan. Rossiya esa 1,2 ming tonnadan ortiq qurilish materialini yetkazib berib, beshinchi o‘rinni egalladi.
Mazkur davr mobaynida import hajmining sezilarli darajada kamayishi mahalliy ishlab chiqarishning oshishi yoki boshqa iqtisodiy omillar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Manba: Davlat statistika qo‘mitasi.

В Узбекистане импорт цемента сократился в 8,6 раза
В январе-сентябре 2025 года в Узбекистан было импортировано всего 72 тысячи тонн цемента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель оказался в 8,6 раза меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Данные приведены в отчёте Государственного комитета статистики.
В денежном эквиваленте объём импорта цемента составил 4,4 миллиона долларов. Основным поставщиком выступает Казахстан.
Из этой страны было импортировано 33,7 тысячи тонн цемента. На втором месте находится Иран, который поставил 31,2 тысячи тонн цемента.
Также Кыргызстан и Таджикистан экспортировали соответственно 2,7 тысячи тонн и 2,5 тысячи тонн цемента. Россия поставила более 1,2 тысячи тонн строительных материалов, заняв пятое место.
Значительное сокращение объёмов импорта в этот период может быть связано с ростом местного производства или другими экономическими факторами. Источник: Государственный комитет статистики.