Rossiyada migrantlar uchun tibbiy ko‘rik majburiy bo‘ladi
Rossiya hukumati chet el fuqarolari uchun majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tishni talab qiluvchi yangi qonun loyihasini tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonunga ko‘ra, migrantlar belgilangan muddatlarda tibbiy ko‘rikdan o‘tishni ta’minlashlari shart bo‘ladi. Agar migrantlar ushbu talabni bajarmasa, ularga nisbatan jarima joriy etilishi mumkin.
Bundan tashqari, qonunda tibbiy ko‘rikni o‘tkazish tartib-qoidalarini buzgan shaxslar uchun ham javobgarlik choralarini belgilash nazarda tutilgan. Bu yangi qoidalar migrantlarning sog‘lig‘ini nazorat qilish va jamoat salomatligini ta’minlashga qaratilgan.
Shu bilan birga, belgilangan tartib-qoidalarning qat’iy nazorat qilinishi ta’kidlanmoqda. Mazkur qonun loyihasi migrantlar uchun qo‘shimcha mas’uliyat yuklaydi va tibbiy ko‘rik jarayonini tizimli amalga oshirishni maqsad qilgan.

В России медицинский осмотр для мигрантов станет обязательным
Правительство России утвердило новый законопроект, который требует обязательного прохождения медицинского осмотра для иностранных граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому закону, мигранты обязаны проходить медицинский осмотр в установленные сроки. Если мигранты не выполнят это требование, к ним могут быть применены штрафные санкции.
Кроме того, в законе предусмотрена ответственность для лиц, нарушающих правила проведения медицинского осмотра. Эти новые правила направлены на контроль здоровья мигрантов и обеспечение общественного здоровья.
Одновременно подчеркивается строгий контроль за соблюдением установленных правил. Данный законопроект возлагает дополнительную ответственность на мигрантов и направлен на систематическое проведение медицинских осмотров.