Uzbekistan Airways floti to‘rtta yangi A321neo bilan kengayadi
Uzbekistan Airways aviakompaniyasi Xitoyning CALC lizing kompaniyasi bilan to‘rtta yangi Airbus A321neo samolyotini yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur kelishuv doirasida tomonlar o‘zaro anglashuv xatlarini imzoladi. Samolyotlarni 2027–2028 yillarda yetkazib berish rejalashtirilgan.
Yangi aerobuslar ikki sinfga mo‘ljallangan joylashuvga ega bo‘lib, Airspace Premium qulay salonlari bilan jihozlanadi. Shuningdek, samolyotlarda zamonaviy ko‘ngilochar tizim va yuqori tezlikdagi Wi-Fi mavjud bo‘ladi.
Bu yo‘lovchilarga yanada qulayroq parvoz imkoniyatini yaratadi. CALC bilan hamkorlik bir necha yildan buyon davom etmoqda.
Ushbu yangi bitim Uzbekistan Airways kompaniyasining 2026–2028 yillarga mo‘ljallangan uzoq muddatli floti yangilash dasturining muhim qismini tashkil etadi. Rejaga ko‘ra, aviakompaniya CALC’dan jami olti dona A321neo samolyotini qabul qiladi.
Shu tariqa, A321neo modelidagi samolyotlar soni kompaniya flotida 15 taga yetadi. Uzbekistan Airways boshqaruvi raisi Shuxrat Xudoyqulov aviakompaniya floti muntazam yangilanayotganini, yangi texnologiyalar joriy etilayotganini va xizmat ko‘rsatish sifati doimiy ravishda yaxshilanayotganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, A321neo samolyotlari tejamkorlik, ilg‘or texnik yechimlar va yo‘lovchilar uchun yuqori darajadagi qulaylikni o‘zida mujassam etgan. Bu esa kompaniyaning mintaqaviy va xalqaro bozorlar talablariga javob beruvchi yetakchi aviakompaniya sifatidagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Флот Uzbekistan Airways расширяется за счет четырех новых A321neo
Авиакомпания Uzbekistan Airways достигла соглашения с китайской лизинговой компанией CALC о поставке четырёх новых самолётов Airbus A321neo. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данного соглашения стороны подписали меморандумы о взаимопонимании. Поставка самолётов запланирована на 2027–2028 годы.
Новые аэробусы будут иметь двухклассную компоновку и оснащены комфортабельными салонами Airspace Premium. Кроме того, самолёты будут оборудованы современной системой развлечений и высокоскоростным Wi-Fi.
Это создаст пассажирам ещё более комфортные условия полёта. Сотрудничество с CALC продолжается уже несколько лет.
Данное новое соглашение является важной частью долгосрочной программы обновления флота Uzbekistan Airways на 2026–2028 годы. Согласно плану, авиакомпания получит от CALC в общей сложности шесть самолётов A321neo.
Таким образом, количество самолётов модели A321neo в составе флота компании достигнет 15. Председатель правления Uzbekistan Airways Шухрат Худойкулов отметил, что флот авиакомпании регулярно обновляется, внедряются новые технологии, а качество обслуживания постоянно улучшается.
По его словам, самолёты A321neo сочетают в себе экономичность, передовые технические решения и высокий уровень комфорта для пассажиров. Это способствует укреплению позиций компании как ведущей авиакомпании, отвечающей требованиям региональных и международных рынков.