O‘zbekistonda Ekopolitsiya tashkil etilmoqda: vazifalar aniqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoniga muvofiq, mamlakatda Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi tarkibida yangi maxsus tuzilma — Ekopolitsiya tashkil etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tuzilma ekologik qonunbuzarliklarni aniqlash, ularning oldini olish va tegishli choralarni ko‘rish maqsadida faoliyat yuritadi. Ekopolitsiya keng vakolatlarga ega bo‘lib, ekologik muhofaza sohasida qat’iy tartibni ta’minlashga xizmat qiladi.
Yangi tizimning shakllantirilishi doirasida Davlat ekologik nazorat inspeksiyasiga prokuratura tizimidan 40 nafar shtat birligi o‘tkaziladi. Mazkur xodimlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi ekologik nazorat bo‘linmalari negizida faoliyat ko‘rsatadi.
Shuningdek, tabiatni muhofaza qilishga ixtisoslashgan prokuratura bo‘linmalari ham ushbu tuzilmaga birlashtiriladi. Ekopolitsiya xodimlariga o‘z xizmat vazifalarini bajarishda kuch ishlatish, elektroshok vositalari va rezina o‘qli qurollardan foydalanish huquqi beriladi.
Ularning maxsus xizmat kiyimlariga bodi-kameralar o‘rnatilishi rejalashtirilgan. Kuch va maxsus vositalarni qo‘llash borasida esa, qonunchilikka o‘zgartirishlar kiritilgunga qadar, “Ichki ishlar organlari to‘g‘risida”gi qonun normalari asosida ish olib boriladi.
Ekopolitsiya rahbari sifatida Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi raisi faoliyat yuritadi. Uning o‘rinbosari esa Ekopolitsiya tezkor shtabini boshqaradi.

В Узбекистане создается Экологическая полиция: задачи определены
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан в стране создаётся новая специальная структура — Экополицая в составе Национального комитета по экологии и изменению климата. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная структура будет заниматься выявлением экологических правонарушений, их предотвращением и принятием соответствующих мер. Экополицая обладает широкими полномочиями и служит обеспечению строгого порядка в сфере экологической защиты.
В рамках формирования новой системы в Государственную инспекцию экологического контроля будет передано 40 штатных единиц из прокуратуры. Эти сотрудники будут работать на основе экологических контрольных подразделений в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкент.
Кроме того, специализированные прокуратурные подразделения по охране природы также будут объединены в эту структуру. Сотрудникам Экополицая будет предоставлено право применять силу, использовать электрошокеры и резиновые пули при исполнении служебных обязанностей.
Планируется установка на специальной форме сотрудников видеокамер. Что касается применения силы и специальных средств, до внесения изменений в законодательство, деятельность будет осуществляться на основе норм закона «Об органах внутренних дел».
Руководителем Экополицая назначается председатель Национального комитета по экологии и изменению климата. Его заместитель возглавляет оперативный штаб Экополицая.
Новая система будет организована по экологическим территориям и может размещаться независимо от административных границ. Эти меры направлены на эффективное решение экологических проблем.